Aktywny koniec lata
W ostatnią niedzielę sierpnia już po raz siódmy odbędzie się najbardziej znana i prestiżowa impreza biegowa w regionie - Bieg Siedleckiego Jacka. Zawody zostaną przeprowadzone na kilku dystansach i w kilku kategoriach. Imprezę rozpocznie o 9.15 bieg dzieci na 900 m na stadionie przy ul. Jana Pawła II 6.
Tam też zostanie zlokalizowane biuro zawodów i „miasteczko biegowe”.
Jedną z tegorocznych nowości będzie trasa głównych biegów. – Po raz pierwszy będzie ona przebiegała przez centrum miasta, obok „Jacka”, który znajduje się na dawnym ratuszu, a obecnie Muzeum Regionalnym – zapowiedział Grzegorz Orzełowski, prezes ARMS, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 sierpnia. W związku z tym siedlczan będą czekały niewielkie utrudnienia. – Chcemy, by w tym dniu, 28 sierpnia, mieszkańcy byli cierpliwi i przygotowani na to, że w godzinach porannych i południowych miasto będzie w wielu miejscach wyłączone z ruchu. Podobnie dzieje się w wielu innych miastach Polski i Europy podczas tego typu przedsięwzięć sportowych, których jest na prawdę dużo – stwierdził G. Orzełowski.
Pakiet startowy za butelki
Akcją towarzyszącą Biegowi Jacka będzie specjalna EkoStrefa. Zacznie ona działać wraz z otwarciem biura zawodów, czyli od 25 sierpnia do końca biegu. Ważnym elementem EkoStrefy będzie punkt zbiórki butelek PET. – Aby zapisać dziecko na bieg, należy przynieść do nas 20 czystych butelek dowolnej pojemności. W punkcie prowadzonym również przez Zakład Utylizacji Odpadów, głównego sponsora strefy, butelki zostaną wymienione na walutę EkoJacka. Z tym kuponem trzeba będzie udać się do biura zawodów i odebrać pakiet startowy dla swojej pociechy – tłumaczyła Sylwia Świderska z ARMS. Waluta będzie również wymieniana na wstęp do strefy rozrywki dla dzieci. Z EkoStrefy skorzystają też dorośli, którzy przyniesione butelki wymienią na posiłek w strefie gastronomicznej.
Do nowości w tegorocznej edycji zaliczyć trzeba także udział w imprezie tzw. pacemarkerów – biegaczy będących liderami biegu i nadającymi mu szybsze tempo oraz kontrolę antydopingową. Obowiązkowym badaniom poddani zostaną zdobywcy trzech pierwszych miejsc w biegach głównych. Wśród wszystkich uczestników imprezy zostanie rozlosowany skuter marki Honda.
Specjalny numer alarmowy
W tym roku szczególny nacisk położono na zabezpieczenie medyczne imprezy. – Niepoważne podejście startujących do dużego wysiłku wymusiło na nas nowatorski sposób zabezpieczenia medycznego dużych biegów. Dla przykładu w zeszłym roku na Półmaratonie Praskim mieliśmy około 300 zdarzeń medycznych, z czego 40 pacjentów w ciężkich stanach. Trzy osoby w stanie zagrożenia życia udało się nam uratować – powiedział Jacek Szyzdek, prezes warszawskiej Fundacji Prometeusz, która zabezpiecza największe stołeczne biegi. – Ludzie nie badają się i nie leczą. Myślą sobie: „Miesiąc przygotowywałem się do półmaratonu. Jestem zdrowy, mogę biegać!”. Warunki pogodowe sprawiają, że w praktyce bywa różnie. Jeżeli jest chłodniej, można przejść albo przytruchtać. Jeżeli jest upał, może zdarzyć się nieszczęście – tłumaczył J. Szyzdek. Podczas zawodów zostanie uruchomiony specjalny telefon alarmowy (+48 887-201-112). Wybranie tego numeru uruchomi służbę zabezpieczenia biegu. Miasto zapewniło bezprzewodową łączność z ambulansami, motorami ratunkowymi, patrolami pieszymi. W trakcie biegu Fundacja Prometeusz wystawi dodatkowo 30 wolontariuszy. Zabezpieczenie medyczne zapewni także Siedlecka Stacja Pogotowia Ratunkowego. – Współpracujemy z Fundacją Prometeusz w ramach konsorcjum od wielu lat. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie ambulansów, ich wyposażenia i kierowców, którzy obsługiwać będą imprezę – powiedział Leszek Szpakowski, dyrektor stacji.
Po raz pierwszy wodna zjeżdżalnia
Bieg Siedleckiego Jacka to dopiero początek atrakcji przygotowanych przez ARMS. We wtorek, 30 sierpnia, na siedlczan będzie czekać water slide, czyli mobilna ślizgawka wodna. Stumetrowa zjeżdżalnia rozłożona zostanie od wysokości wiaduktu kolejowego na ul. Warszawskiej do ul. Piłsudskiego, do wysokości biura obsługi klienta Polskiej Grupy Energetycznej, sponsora imprezy. Ślizgawka będzie czynna od 10.00 do 18.00. Zabawę rozkręci energiczna muzyka oraz animatorzy, którzy poprowadzą szereg zabaw i konkursów. – Dotychczas water slide gościło 20 największych miast w Polsce. Pomysł na tę formę rozrywki pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Za oceanem jest to popularna zabawa, w której wykorzystuje się całe ulice – tłumaczył prezes ARMS. Wstęp na ślizgawkę będzie bezpłatny. – Przewidziane są dwa tory: jeden do szybkiego zjeżdżania dla dorosłych, drugi dla młodszych mieszkańców – zdradził G. Orzełowski. Przebrać się i przygotować do ślizgania będzie można w szatniach Publicznego Gimnazjum nr 2 przy ul. Szkolnej.
– Aby zorganizować tę atrakcję, trzeba będzie wyłączyć z ruchu – od 4.00 rano, 30 sierpnia, do 2.00 w nocy dnia następnego – odcinek, na którym zostanie rozłożona ślizgawka. Objazdy i zmiana kursowania autobusów MPK będą wyglądały podobnie, jak jesienią zeszłego roku, gdy remontowano wiadukt na ul. Warszawskiej – poinformował prezes ARMS.
Z kolei z 30 na 31 sierpnia, od 22.00 do 6.00 rano, Park Wodny Siedlce zaprasza na kolejne Nocne Pływanie. Bilety w cenie 12 zł obejmą wstęp do strefy basenowej i saun bez limitu czasowego. – Podczas pierwszej edycji imprezy, która odbyła się na początku wakacji, z nocnego pływania skorzystało 480 osób – powiedział G. Orzełowski.
Natomiast w piątek, 2 września, odbędzie się trzecia edycja Nightskating Siedlce. Nocny przejazd rolkarzy rozpocznie się o 20.00 na terenie rolkowiska (lodowiska) przy ul. Prusa 6. W tym roku przygotowano czterokilometrową pętlę dla dzieci oraz 15-kilometrową trasę dla dorosłych. Zakończenie imprezy przewidziano na 22.00.
HAH