Album ze wspomnień
Pomimo ograniczonych możliwości działania w przestrzeni publicznej GOK nie daje za wygraną i na wszelkie możliwe sposoby stara się podtrzymywać działalność społeczną, będąc w kontakcie z mieszkańcami. Dba również o pielęgnowanie tradycji świątecznych i rodzinnych.
Zdjęcia, przepisy i opowieści
Na stronie ośrodka oraz gminy można śledzić wszystkie prowadzone działania. Ostatnią z akcji był konkurs pt. „Babci i dziadka opowieści szufladka”. Polegał on na wypełnieniu kolorowego albumu rodzinnego, który miał pełnić funkcję prezentu, a zarazem pamiątki rodzinnej. Przygotowanie go wymagało od dzieci aktywnego zaangażowania: spotkania z dziadkami i wypytania ich o różne ciekawe historie i rodzinne smaczki.
Co można znaleźć w albumie? Drzewo genealogiczne rodziny do wypełnienia, miejsca na wspólne zdjęcia, na bajkę babci, ulubiony przepis kulinarny babci i dziadka, najzabawniejsze historie rodzinne, opowieść o poznaniu się dziadków i wiele innych. Stworzone albumy z pewnością pozostaną w domach na lata i będą bezcenną pamiątką oraz źródłem wiedzy o przodkach.
Łączyć mieszkańców
Dzieci chętnie podjęły się zadania. Rozdano 210 egzemplarzy albumów. Komisja konkursowa po naradzie wyłoniła zwycięzców. W kategorii wiekowej 4-9 lat pierwsze miejsce przyznano Jakubowi Wrzosowi. Drugie przypadło Tymoteuszowi Gomółce, a trzecie – Patrykowi Wrzosowi. Wśród uczestników konkursu w wieku 10-14 lat zwyciężyła Alicja Siłuszyk. Na laureatów czekały nagrody w postaci ręcznie szydełkowanych podobizn babci i dziadka, słodkości, gier planszowych oraz tortów.
– Mamy nadzieję, że chociaż w ten sposób możemy wnieść więcej radości w życie naszych mieszkańców. Łączyć ich przy wspólnym świętowaniu – mówi wójt gminy Krzysztof Adamowicz, który objął konkurs honorowym patronatem. – Bardzo tęsknimy za normalnym funkcjonowaniem i z niecierpliwością wypatrujemy końca epidemii – dodaje. Wójt przypomina, że inicjatywa obchodów Dnia Babci i Dziadka wyszła od środowiska lokalnego, w tym od Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Jelnica. – Dziękuję naszym instytucjom kultury, iż w tej zmienionej rzeczywistości podejmują działania pięknie wpisujące się w społeczne i kulturalne oblicze gminy – podsumowuje K. Adamowicz.
Aleksandra Szmytko