Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Albumy, w których zatrzymał się czas

6 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej rozstrzygnięto konkurs skierowany do bibliotek powiatu bialskiego. Zmagania zatytułowano: „Ocalić od zapomnienia”.

Jego pomysłodawcą  i organizatorem był dział instrukcyjno-metodyczny MBP w Białej Podlaskiej. Tegoroczna, ósma już edycja przebiegała pod hasłem „Starych fotografii i wspomnień czar”.

– Konkurs miał zdopingować biblioteki do gromadzenia materiałów regionalnych, ich opracowywania, a także upowszechniania. W tym roku placówki  miały za zadanie pozyskać do swoich zbiorów stare fotografie, które obrazowały różną tematykę: od czasów najdawniejszych do 1989 r. Na podstawie zebranych zdjęć trzeba było opracować album z opisem. Mógł mieć formę tradycyjną bądź elektroniczną. Do konkursu zgłosiło się dziesięć bibliotek – mówi Zyta Kosińska, kierownik działu.

Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła Gminna Biblioteka Publiczna w Konstantynowie, drugie GBP w Rokitnie, a trzecie biblioteki w Halasach i Sławatyczach. Przyznano również dwa wyróżnienia dla placówek z Kościeniewicz i Leśnej Podlaskiej.

Na przygotowanie albumu placówki miały rok czasu. Najciekawszym i najbogatszym w fotografie, opisy, anegdoty oraz wspomnienia był album „Opowieści ilustrowane. Przemiany społeczne i obyczajowe w Konstantynowie i okolicy na przestrzeni lat 1900-1989”, przygotowany przez Marię Sawczuk, kierownika biblioteki w Konstantynowie.

– Dzięki konkursowi wzbogaciłam swoją wiedzę na temat naszej okolicy i bardzo chciałam przekazać ją innym. To, co zapisałam, pozostanie dla ludzi. Jestem wdzięczna paniom z MBP w Białej Podlaskiej, że wymyśliły taki konkurs. Połączenie starej fotografii z opisem obyczajowości, warunków czy zdarzeń było wspaniałym pomysłem. Nasz album składa się z 12 opowieści. Połowę każdej strony zajmuje zdjęcie, potem zamieszczony jest tekst. W przygotowania włączyło się kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy bardzo chętnie dzieli się swoimi zbiorami, opowieściami i anegdotami. Ten album pisała razem ze mną cała okolica. Ich zaangażowanie przerosło moje oczekiwania – opowiada M. Sawczuk.

Za uzyskanie pierwszego miejsca biblioteka wzbogaciła się o kamerę cyfrową wraz z oprzyrządowaniem. Po rozstrzygnięciu wszystkie nadesłane albumy wróciły do swoich autorów i zasiliły zbiory placówek. Patronat nad konkursem objął starosta bialski Tadeusz Łazowski.

Agnieszka Wawryniuk