Kultura
Źródło: AJ
Źródło: AJ

Ale niedziela!

17 sierpnia już po raz drugi odbyła się impreza „Niedziela w Terespolu” - jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w tym mieście.

Wśród gości honorowych imprezy na stadionie miejskim znaleźli się m.in.: poseł Stanisław Żmijan, senator Józef Bergier, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Lubelskiego Stanisław Romanowski, przedstawiciele konsulatów: polskiego generalnego z Brześcia nad Bugiem i białoruskiego z Białej Podlaskiej, radni powiatowi Marzena Andrzejuk i Mariusz Sołoducha oraz wicestarosta Jan Bajkowski. Publiczność obejrzała występy kapeli ludowych, zespołów polonijnych, rockowych, tańca współczesnego, break dance, a także pokazy walk rycerzy w wykonaniu Bractwa Rycerskiego „Fortis” z Białej Podlaskiej. Chętni mogli zostać zakuci w dyby, założyć zbroje rycerskie, wziąć udział w walce na miecze, a nawet poddać się „ścięciu” głowy katowskim toporem. Ogłoszono także wyniki konkursu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol na najładniej ukwieconą posesję, balkon i ogród działkowy. Imprezę poprowadzili świetnie Michał Trantau i Radosław Płandowski.

Duże zainteresowanie wzbudziła znana już w Polsce terespolska pisarka Ewa Bagłaj. która promowała książki: „Broszka”, „Dublerka” i „Słoneczna dziewczyna”. Swoje wyroby zaprezentowali także twórcy ludowi: koronkarstwa, rzeźby czy malarstwa. Wspaniale prezentowały się konie ze stadniny koni Kuprysiów z Kostomłotów. Odbyły się także pokazy pojazdów Straży Granicznej, w tym samochodu do kontroli granicy pracującego na podczerwieni. motocykli i quadów. Policja zaprezentowała kolczatkę oraz jeden z najnowszych alkomatów. Gwiazdami wieczoru były 4 dziewczęta z Krakowa i Szczecina, tworzące zespół „Nana”, który jest laureatem festiwalu w Opolu.

O północy odbył się pokaz laserów w wykonaniu Ernesta Szulca z Terespola. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol wspólnie z zespołami Trio Dance (T. Oleszczuk), Flesz (M. Wieczorek), Corda Vox (T. Jezuit) oraz solistami: Kasią Oleszczuk, Dorotą Pietraszuk, Magdą Bodalską, Magdą Stefaniuk, Martą Sławińską, Bartkiem Remiszewskim, Tomaszem Jezuitem, Adrianem Własiukiem i Krzysztofem Badalskim przedstawili widowisko „Paradoksy PRL-u”. Obsługą medialną tej części zajął się Piotr Badalski, a techniczną – Piotr Pastor.

W części wokalno-muzycznej wystąpiły: chór „Polesie” Polskiej Macierzy Szkolnej i „Maleńki Prince” z Brześcia nad Bugiem, „Podlasiacy” z MOK Biała Podlaska, Zespół Tańca Współczesnego „Flesz” z MOK Terespol, zespół break dance „Twisted Feet” z Białej Podlaskiej, a także zespoły rockowe: „Kipling Groupe” z Parczewa, „Kod” z Kodnia i „Nieważne” z Terespola. Zaprezentowała się również solistka Dorota Pietraszuk.

Po raz pierwszy odbył się I Polonijny Przegląd Piosenki Młodzieżowej, w którym wystąpiły zespoły z Białorusi: „Słowianie” z Kobrynia, „Artiom Chotimko” z Kobrynia, „Kukułeczka” z Kobrynia i „Tacy młodzi” z Brześcia nad Bugiem. Jury w składzie: Dorota Pietraszuk, Tomasz Jezuit i Krzysztof Badalski I miejsce przyznało ostatniemu z nich. W kategorii „weseliada” o względy publiczności rywalizowały: „Vivat” z Kodeńca, „Timer” z Łukowa, „Vivo” z Łukowa, „Luzband” z Radzynia Podlaskiego. Na dyskotece miejskiej w nocy z niedzieli na poniedziałek zagrał jako zwycięzca „Timer”.

Organizatorzy imprezy – burmistrz, Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury przy aktywnym udziale stowarzyszeń: Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol i „Młodzi Demokraci – Nowa Generacja”, młodzieży i wolontariuszy – włożyli wiele wysiłku aby każdy z uczestników  znalazł coś dla siebie. Przygotowano sprzęt zabawowy dla dzieci, stoiska z wyrobami na zimno i na gorąco, napoje, ogródki piwne oraz zabawy na wolnym powietrzu. Ogólnie nastroje były dobre, chociaż dały się słyszeć głosy, że program „Paradoksy PRL” odbywał się o zbyt późnej porze.

Adam Jastrzębski