Aktualności
Alegoria powstania już zachwyca

Alegoria powstania już zachwyca

Wymowny symboliczny obraz będzie już na zawsze sławił dorobek pochodzącego z Ryk artysty. Miejsko-Gminne Centrum Kultury wzbogaciło się o płótno uznanego malarza Włodzimierza Iwanka.

Nie minęły dwa lata od śmierci mistrza, a miasto pozyskało już drugi obraz jego autorstwa. Rok temu siostry artysty: Barbara Burska i Anna Tertil, przekazały na rzecz mieszczącej się w pałacu Izby Pamięci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” płótno przedstawiające alegorię zniewolenia. Doskonale wpisało się ono w przekaz Izby Żołnierza Wyklętego Ziemi Ryckiej. Obecnie dołączyło do niego drugie, większe i jeszcze bardziej wymowne. Przedstawia symboliczny upadek powstania warszawskiego i chwałę jego żołnierzy. Jednocześnie w galerii pojawiły się też inne dzieła mistrza oddające w pełni jego artystyczne fascynacje.
Wytypowany jako dar dla miasta obraz ma swoją historię. Pomysł jego namalowania zrodził się w 50 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W. Iwanek należał wtedy do tzw. grupy „Barykada”. Jej uczestnicy (artyści ASP) stworzyli w tamtym czasie na ulicach Warszawy, zwłaszcza na Mazowieckiej, symboliczną barykadę. – Składała się z pomalowanych pudełek. Później przy dźwiękach muzyki, śpiewach i odgłosach kanonady artyści urządzili na niej spektakl. Widowisko tak przypadło do gustu warszawiakom, że w 60 rocznicę powstania zostało powtórzone. To płótno upamiętnia powstanie warszawskie i tamte akcje artystyczne – wyjaśnia B. Burska. Na obrazie widoczny jest konający powstaniec trzymający w rękach biało-czerwoną flagę. Przed nim stoi wykruszony mur, a w tle widać płonące kamienice starej Warszawy.
Siostra malarza przyznała, że wraz z rodziną rozważała przekazanie dzieła Muzeum Powstania Warszawskiego. – Doszłyśmy do wniosku, że przepadnie tam między innymi eksponatami, i zdecydowałyśmy się oddać go do Izby Pamięci „Orlika” – podkreśla.

Więcej w papierowym wydaniu ECHA

Tomasz Kępka