Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Aleja Katyńska z Dębami Pamięci

12 drzew posadzono na nowej ulicy nazwanej Aleją Katyńską. Są one poświęcone zamordowanym w Katyniu, Twerze i Charkowie, a związanym z Międzyrzecem policjantom, lekarzom i nauczycielom.

Uroczystość odbyła się 19 września, Nie zabrakło na niej pocztów sztandarowych, harcerzy, Sybiraków, przedstawicieli nadleśnictwa, policji, Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji oraz mieszkańców. Wprowadzenie historyczne do uroczystości wygłosił dr Szczepan Kalinowski – wiceprezes TPN, którego inicjatywą było, aby w szczególny sposób uczcić ofiary Golgoty Wschodu. Przy każdym drzewku czuwała młodzież i harcerze z pochodnią. Pod przewodnictwem ks. dziekana Józefa Brzozowskiego modlono się w intencji każdej upamiętnionej osoby.

Na uroczystości byli obecni krewni upamiętnionego dębem Władysława Idzikowskiego. Robert Idzikowski, w imieniu własnym i swojej rodziny, podziękował za utworzenie tak wspaniałego miejsca pamięci. Odczytał również spisane przez swojego dziadka Włodzimierza informacje o jego zamordowanym ojcu Władysławie.

Posadzono 12 Dębów Pamięci, choć odnaleźć i zweryfikować udało się 18 nazwisk ofiar Zbrodni Katyńskiej związanych z Międzyrzecem. Sześciu zamordowanych ma już swoje dęby w innych miastach. Są to: kpt Stanisław Machowski, ppor. Michał Wasiluk, por. Heliodor Zubik, mjr Henryk Zakrzewski, kpt Feliks Bogucki, asp. Kazimierz Jaworski oraz Teofil Dąbrowski.

Podczas uroczystości przewodniczący Rady Miasta Paweł Puszkarski odczytał uchwałę o nadaniu imienia Alei Katyńskiej i odsłonił tabliczkę z nazwą nowej ulicy. Aleja Katyńska z Dębami Pamięci jest nową ulicą w mieście. Powstała dzięki staraniom utworzonego w marcu Komitetu Obchodów 70-lecia Zbrodni Katyńskiej w powiecie bialskim.


12 nazwisk

W Międzyrzecu Podlaskim Dęby Pamięci zostały posadzone dla uhonorowania: mjr. Antoniego Ludwika Chomickiego (lekarz, ur. w Międzyrzecu Podl.), ppłk. Wilhelma Piotra Kokińskiego (lekarz, ur. w Międzyrzecu Podl.), asp. Zygmunta Kota (policjanta, ur. w 1904 r. w Międzyrzecu Podl.), por. Józefa Nestorowicza (nauczyciela, ur. w 1908 r. k. Międzyrzeca Podl.), asp. Ignacego Oworuszko (policjant, ur. w Radzyniu Podl.), kpt. Bolesława Lemana (lekarz, ur. w 1892 r. w Siedlcach), asp. Stefana Bondaruka (policjant, ur. w 1890 r. w Międzyrzecu Podl.), asp. Władysława Idzikowskiego (policjant, ur. w 1893 r. w Radzyniu Podl.), asp. Józefa Makaruka (policjant, ur. w 1899 r. w Przegalinach), kpt. Piotra Kubaja (nauczyciel, ur. w 1907 r. w Międzyrzecu Podl.), asp. Adama Puszkarskiego (policjant, ur. w 1887 r.) i asp. Konstantego Zientarskiego (policjant, ur. w 1891 r. w Chruścinie).

BZ