Diecezja
Źródło: AL
Źródło: AL

Alumni na scenie

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej odbyła się premiera dramatu autorstwa Karola Wojtyły pt. Brat naszego Boga w wykonaniu kleryków trzeciego roku.

Spektakl, który wystawiono 29 października, poprzedził referat wygłoszony przez Sebastiana Żebrowskiego na temat misji Kościoła w stosunku do ubogich.

Dramat „Brat naszego Boga” pisany w drugiej połowie lat 50 XX w. został zainspirowany postacią żyjącego na przełomie XIX i XX w. Adama Chmielowskiego. Malarz i teoretyk sztuki stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajął się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym. Utwór składa się ze wstępu i trzech aktów: Pracownia przeznaczeń, W podziemiach gniewu, Dzień Brata. Między poszczególnymi aktami dochodzi do różnic czasowych. Dramat Karola Wojtyły jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater odczuwa powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w brata Alberta i zakłada zakon – Zgromadzenie Braci Albertynów.

Na premierze spektaklu pojawili się: bp Piotr Sawczuk, władze seminarium z ks. rektorem Mieczysławem Głowackim na czele, ojcowie duchowni, profesorowie, księża seniorzy, siostry albertynki, klerycy i wielu zaproszonych gości. Premierę zakończył Apel Jasnogórski w kaplicy seminaryjnej i błogosławieństwo księdza biskupa.

Sztuka będzie wystawiana do 22 listopada. Szczegóły odnośnie terminów dostępne są na stronie www.wsd.siedlce.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy zgłosić swoje przybycie pod numerem telefonu: 25 631-57-61. Po spektaklu istnieje możliwość zwiedzenia seminarium.

al. Damian Koryciński

KO