Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Ambasador polskiej kultury

24 września przed bialską publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Koncert obejrzało ponad trzy tysiące widzów.

Półtoragodzinne widowisko zainaugurowało tegoroczne obchody Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła. Spotkanie odbyło się w hali widowiskowo-sportowej AWF przy ul. Marusarza 8. Wstęp był bezpłatny. Warunkiem było posiadanie wejściówki. Ponad 2 tys. darmowych zaproszeń rozeszło się błyskawicznie w ciągu dwóch dni.

– Do Białej Podlaskiej przyjechało prawie 120 artystów działających w zespole Śląsk, w tym balet, chór i orkiestra. Zespół wystąpi w pełnym składzie; w takim samym koncertuje w największych salach i miastach. To jest przedsięwzięcie artystyczne na najwyższym poziomie, także jeśli chodzi o logistykę i organizację. To pierwszy tak wielki koncert na hali AWF. Dla nas jest to duże doświadczenie i wyzwanie. Akustyka na pewno będzie bardzo dobra, bo hala zaprojektowana jest z myślą nie tylko o wydarzeniach sportowych – mówił przed koncertem Mariusz Orzełowski, nowy dyrektor Bialskiego Centrum Kultury, które było odpowiedzialne za przygotowanie koncertu.

Po prostu zachwyceni

Koncert odbył się pod hasłem „A to Polska właśnie”. Ukazywał on piękno naszej kultury narodowej i regionalnej. Artyści z ZPiT „Śląsk” zatańczyli m.in. trojaka, taniec chustkowy, polkę, kujawiaka, mazura i krakowiaka. Chór wykonał takie szlagiery jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka” i „Panie Michale”. Publiczność była zachwycona. Podziwiano przepiękne stroje i urokliwe tańce.

Daj do myślenia

– Pomysł zaproszenia ZPiT „Śląsk” do Białej Podlaskiej narodził się podczas benefisu Romana Kłosowskiego, w którym brałem udział na początku mojej prezydentury. Postanowiłem zaprosić tych artystów do naszego miasta. Dziękuję władzom AWF za udostępnienie hali – największej sali widowiskowej w mieście. Cieszę się z ogromnej frekwencji. Takie wydarzenia dają nam wiele do myślenia. Okazuje się, że mieszkańcy przy okazji wielkich świąt miejskich chcą oglądać polskie zespoły z najwyższej półki. Cenny w ich oczach jest również program patriotyczny – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.

Warto przypomnieć, że ZPiT „Śląsk” działa od 1953 r. Rocznie daje około 120 koncertów. Tworzy go blisko 300 osób, z czego ponad setka należy do zespołu artystycznego, tworzonego przez chór, balet i orkiestrę. „Śląsk” nazywany jest Ambasadorem Polskiej Kultury. Dotychczas wystąpił przeszło 8 tys. razy – łącznie dla ponad 25 mln widzów w 44 krajach, na pięciu kontynentach świata.

AWAW