Kultura
Źródło: MS
Źródło: MS

Amerykańskie inspiracje

21 stycznia w Galerii Akademii Podlaskiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa prof. C. Piusa Ciapały.

Ci, którzy po raz pierwszy trafiają do Stanów Zjednoczonych, zwykle odbierają ten kraj w bardzo skrajny sposób. Jedni są przerażeni monumentalnymi budynkami i przestrzenią, inni wprost przeciwnie – zachwycają się drapaczami chmur oraz wielokulturowością. Właśnie do nich zalicza się prof. C. Pius Ciapało, którego Ameryka zainspirowała do stworzenia prac nawiązujących formą m.in. do znanych na całym świecie wieżowców World Trade Center.

W dniu otwarcia wystawy w Galerii AP zjawili się przedstawiciele władz uczelni, miłośnicy kultury oraz studenci. Rektor, prof. Antoni Jówko, wyraził radość z faktu, iż w murach uczelni już po raz kolejny młodzież będzie mogła cieszyć się kontaktem ze sztuką, a akademicka galeria stanie się miejscem ekspozycji tak wartościowych dzieł. Największym zainteresowaniem przybyłych cieszyły się monumentalne prace składające się zazwyczaj z kilku elementów (tryptyki, dyptyki ). – Symbolem Ameryki są wieżowce. To właśnie w tym kraju zaczęła się wysokopienna architektura – przypomniał prof. Ciapało. – Kiedy stałem obok Sears Tower i patrzyłem w górę, nie mogąc dostrzec szczytu budynku, było w tym coś niezwykłego – zdradził.

Spacer między pracami profesora pozwala dojść do wniosku, że przechowują one niejako zachwyt i emocje, które towarzyszyły autorowi podczas tworzenia. Niezwykłość kształtów, feeria barw przenoszą nas w inny świat. Zwiedzający odnoszą wrażenie, jakby osławiony amerykański sen był na wyciągnięcie ręki…

Magdalena Szewczuk