Kościół
Źródło: Wojciech Rozenek
Źródło: Wojciech Rozenek

Apostołki słowa drukowanego

Jesteśmy wdzięczne Bogu za każde dobro - mówią siostry loretanki świętujące 100-lecie powołania zgromadzenia. Jubileusz staje się także dogodną okazją do wspomnienia założyciela, który - jak wyjaśnia przełożona generalna s. Aniceta Borowska - zakresem podejmowanych działań apostolskich wyprzedzał swoją epokę.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej powstało 31 lipca 1920 r. Zgodnie z zamysłem założyciela - bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, dziekana i proboszcza parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana na warszawskiej Pradze, posługa sióstr miała być odpowiedzią na najpilniejsze potrzeby Kościoła. Apostoł słowa drukowanego dostrzegał je na polu głoszenie Ewangelii oraz opieki nad osieroconymi dziećmi i ludźmi potrzebującymi pomocy. Wierne zadaniom apostolskim wyznaczonym przez ks. I. Kłopotowskiego loretanki prowadzą wydawnictwa i drukarnie w Polsce, Rumunii, we Włoszech oraz na Ukrainie. Podejmują także współpracę w rozgłośni radiowej w Chicago w USA. - Byłyśmy pierwszymi siostrami pracującymi w drukarni - podkreśla s. A. Borowska, przełożona generalna ss. loretanek. Przypominając, iż głównym charyzmatem zgromadzenia jest apostolstwo słowa drukowanego, wskazuje na miesięczniki wydawane od ponad 100 lat: „Różaniec” i - adresowany do dzieci - „Anioł Stróż”. - Nie ustajemy na tym polu, choć technika wciąż idzie do przodu.

Nasz założyciel wyprzedzał swoimi działaniami epokę – nadmienia z sugestią, że gdyby dziś żył, z pewnością założyłby już telewizję.

Wrażliwy na los ubogich i chorych ks. I. Kłopotowski – jako kolejne ogniwo apostolskiej pracy zgromadzenia -wskazywał na aktywność w dziedzinie nauczania i wychowania. – Po przeniesieniu drukarni z Pragi do Rembertowa pomieszczenia po dawnej pracowni zostały zaadaptowane na świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podejmujemy także prace wychowawczo-katechetyczne – wyjaśnia s. Aniceta. Siostry pracują z dziećmi w przedszkolach i prowadzą ochronkę. Idąc za przykładem miłości ks. Ignacego do chorych, w których – jak nauczał – żyje i cierpi sam Chrystus, opiekują się ludźmi starszymi i biednymi w ich domach. Prowadzą również dom pomocy społecznej dla kobiet. Poza Polską pracują w krajach byłego bloku wschodniego: w Rosji i na Ukrainie, podejmując katechizację i inne zadania pracy parafialnej. Jedna z sióstr pełni posługę wolontariacką na misji w Tanzanii. ...

Agnieszka Warecka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł