Opinie
wikipedia.org
wikipedia.org

Architekt Pana Boga

Na 2026 r. planowane jest ukończenie świątyni Sagrada Família w Barcelonie, dzieła Antoniego Gaudíego, sługi Bożego Kościoła katolickiego, jeszcze za życia nazwanego Bożym architektem.

7 czerwca 1926 r., późnym popołudniem, na jednej z barcelońskich ulic tramwaj linii 30 potrącił przechodnia. Kilka osób przeniosło poszkodowanego na bok. Nieboraka uznano za nędzarza: wychudzony, w wytartym do granic możliwości ubraniu, pospinanej agrafkami kurtce i butach nałożonych na gołe stopy, nie miał przy sobie pieniędzy ani dokumentów. W jego kieszeniach znaleziono kilka orzechów laskowych, szkic przedstawiający fasadę budującego się kościoła Sagrada Família i Ewangelię. Rannego przewieziono do hospicjum dla ubogich.

Dopiero następnego dnia kapelan ze zdumieniem rozpoznał w nim słynnego Antoniego Gaudíego. Przyjaciele chcieli umieścić go w dobrym szpitalu, ale odmówił, twierdząc, że jego miejsce jest wśród ubogich. Dwa dni później zmarł. Jego pogrzeb stał się w Barcelonie wielkim wydarzeniem.

 

Chłopak z Katalonii

A. Gaudí urodził się 25 czerwca 1852 r. Jego dzieciństwo upłynęło w Riudoms położonym ok. 100 km od Barcelony, malowniczo usytuowanym między Morzem Śródziemnym a Pirenejami, gdzie mieszkał z rodzicami, siostrą i bratem. Od dziecka kochał przyrodę Katalonii, rysowanie i długie wędrówki, które łagodziły bóle reumatyczne – cierpiał na nie przez całe życie. Kiedy jako dziesięciolatek poszedł do pracy w fabryce bawełny, jej dyrektor odkrył zamiłowanie chłopca do arytmetyki oraz geometrii i przekonał rodziców, by kształcili syna. W szkole ojców pijarów w Reus ujawnił się talent rysowniczy, wyobraźnia i fotograficzna pamięć Antoniego. W 1868 r. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł