Archiwum jak otwarta księga
Przybywa też badaczy korzystających z cyfrowej wersji dokumentów. Jak wskazuje umieszczony na stronie licznik, od maja br. odwiedziło ją 1430 osób. Budowanie wirtualnego zbioru rozpoczęło się w 2022 r. od skanów trzech unikalnych ksiąg z XVII i XVIII w. Wytypowane wówczas woluminy ze względu na bardzo zły stan zachowania manuskryptów przed przystąpieniem do digitalizacji poddano konserwacji. Zajął się tym zespół konserwatorów papieru z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Środki na prace pozyskano z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego – w ramach projektu „Cyfryzacja, opracowanie i udostępnienie zbiorów dawnej diecezji łuckiej i brzeskiej (XVII-XVIII w.) – Etap I”. Efektem projektu było też kupno serwera, utworzenie stanowiska komputerowego i założenie strony internetowej.
W 2023 r. na kontynuację tego projektu w dwóch kolejnych latach minister przyznał dofinansowanie – również z programu „Kultura cyfrowa”. W 2023 r. wyniosło ono 120 tys. zł, a w 2024 – 110 tys. zł. Dwuletni program realizowano jako „etap II” projektu „Cyfryzacja, opracowanie i udostępnienie zbiorów dawnej diecezji łuckiej i brzeskiej (XVII-XVIII w.)”. Każdorazowo w projekcie partycypuje siedlecka kuria, dokładając 20% swoich środków.
Ranga historyczna
Skala prac prowadzonych w 2023 r. była znacznie większa niż w pierwszym etapie. ...
Monika Lipińska