Kościół
Źródło: Sailanalt - Fotolia
Źródło: Sailanalt - Fotolia

Argumenty równi pochyłej

W czwartek, 13 lutego, Izba Reprezentantów Belgii przegłosowała rozszerzenie prawa do eutanazji na chore dzieci i osoby małoletnie. Znowelizowana ustawa czeka na podpis króla Filipa. Kolejna granica została przekroczona. Kto będzie następny?

Nowelizację ustawy o eutanazji z 2002 r. wcześniej poparł senat zdecydowaną większością głosów (50 senatorów było za przyjęciem zmian, 17 - przeciw). Pierwotnie debatę izby niższej parlamentu planowano na maj, jednak termin głosowania przyspieszono, nie podając przyczyn.

Komentatorzy przypuszczają, że decyzja rządzących związana była z rosnącym sprzeciwem społecznym wobec proponowanych rozwiązań. Dokument czeka teraz na podpis króla Filipa. Prawdopodobnie zostanie przez niego w niedługim czasie sygnowany, „ponieważ takie są oczekiwania społeczne”.

Dobra śmierć?

Belgia zatem będzie pierwszym w świecie krajem zezwalającym na eutanazję dzieci i osób małoletnich bez żadnych ograniczeń wiekowych. Dotąd eutanazja dzieci była dostępna w Holandii – śmierć na żądanie umożliwiano tylko w przypadku osób mających co najmniej 12 lat. Według założeń nowego belgijskiego prawa aktywnej pomocy w umieraniu można będzie udzielić wtedy, „jeśli towarzyszy dzieciom ból psychiczny” lub cierpią na nieuleczalną chorobę. Psycholog musi ponadto potwierdzić, że dziecko ma zdolność osądu i jest w stanie podjąć decyzję o rozstaniu się z życiem (co teoretycznie wyłącza spod obowiązywania ustawy niemowlęta i chorych psychicznie). Na eutanazję dziecka potrzebna będzie zgoda rodziców.

Obowiązujące dotąd w Belgii prawo dopuszczało eutanazję, jeżeli pacjent był pełnoletni. ...

Siedlanowski Ks. Paweł

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł