Aktualności
Armata stanie w centrum

Armata stanie w centrum

W niedzielę, 14 lutego, na skwerze miejskim w Stoczku Łukowskim uroczyście odsłonięta zostanie replika armaty, którą ufundowała lokalna społeczność.

Dokładnie 185 lat temu gen. Józef Dwernicki starł się pod Stoczkiem z dywizją strzelców konnych gen. Fiodora Gejsmara. Była to pierwsza bitwa powstania listopadowego. W dodatku zakończona zwycięstwem Polaków. Aby upamiętnić to wydarzenie, miejscowe stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej wpadło na pomysł ustawienia na skwerze miejskim repliki armaty z 1831 r. Na ten cel potrzeba było 18 tys. zł.

W wrześniu 2015 r. członkowie stowarzyszenia rozpoczęli zbiórkę publiczną. Kwestowali na ulicach, a także promowali akcję w internecie i… udało się. Armata powstała pod okiem Muzeum Wojska Polskiego. 14 lutego stanie w centrum Stoczka, przy pomniku gen. Dwernickiego. – W uroczystości weźmie udział wielu znakomitych gości. Zapowiedzieli się prawnukowie gen. J. Dwernickiego, przedstawiciele Pułku Ułanów Grochowskich, a także władze wojewódzkie i powiatowe. Mamy nadzieję, że będzie to wielka, patriotyczna uroczystość, która ukaże dumę mieszkańców miasta i gminy, stając się też wielką lekcją historii. Wierzymy, że armata stanie się symbolem łączącym dwie sąsiadujące ze sobą gminy – mają nadzieje organizatorzy akcji.

Początek uroczystości o 10.00. O 10.20 w kościele parafialnym zostanie odprawiona Msza św. za ojczyznę. Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Dwernickiego. W programie jest też pokaz umundurowania z czasów powstania listopadowego, występ młodzieży z miejscowego zespołu oświatowego. O 11.40 zaplanowano wprowadzenie repliki armaty.

MD