Region
Źródło: MON
Źródło: MON

Armia buduje

Blisko 170 mln zł będzie kosztowała budowa koszar. Władze miasta liczą, że obecność wojska w mieście stanie się impulsem do rozwoju niemal w każdej dziedzinie gospodarki.

Umowa z wykonawcą, który zaoferował najniższą cenę i najkrótsze terminy, została zawarta 7 października. Natomiast 20 października odbyło się komisyjne przekazanie placu budowy. - W ramach umowy powstaną trzy budynki sztabowo-koszarowe wraz z placem apelowym o nawierzchni utwardzonej z płyt betonowych. Obiekty zostaną wyposażone w niezbędne przyłącza, tj. wodociągowe, cieplne, kanalizacji sanitarnej, elektroenergetyczne oraz telekomunikacyjne i teleinformatyczne - informuje Anna Wdowiak-Mrugała, rzecznik Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie, wojskowej komórki odpowiedzialnej za tę inwestycję. Natomiast administratorem terenu, na którym będzie ona prowadzona, jest 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

To tylko część kompleksu wojskowego, który ma powstać. – Budynki sztabowo-koszarowe są jednym z elementów infrastruktury budowanej dla potrzeb jednostki wojskowej stacjonującej w Białej Podlaskiej – podkreśla A. Wdowiak-Mrugała, precyzując, iż przedsięwzięcie jest realizowane w ramach priorytetowych działań rządowego planu obronności kraju Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczących wzmocnienia ściany wschodniej i północno-wschodniej.

Inwestycja zakłada powstanie m.in.: budynków magazynowych, garażowych, warsztatowych, koszarowych, stacji paliw MPS (materiały pędne i smary), obiektów szkoleniowych, w tym hali sportowej, ośrodka sprawności fizycznej, stołówki. Wojsko będzie miało własną sieć wodociągową, kanalizacyjną, cieplną i elektroenergetyczną. – Poszczególne inwestycje są realizowane zgodnie z planem inwestycji budowlanych MON – dodaje rzecznik Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie.

 

Za trzy lata

Na wybudowanie trzech budynków sztabowo-koszarowych oraz placu apelowego wykonawca ma 32 miesiące od dnia zawarcia umowy, zatem najpóźniej do 7 czerwca 2025 r. Koszt budowy to 169,7 mln zł.

W nowych obiektach swoją siedzibę znajdzie 1 Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej. Jest to jednostka podległa 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, pod którą podlega też stacjonująca w Lublinie 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana. Na terenie kompleksu – jak zapowiada MON – docelowo pracować i służyć ma ponad 2 tys. osób.


PYTAMY prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka

Jakie znaczenie ma obecność wojska w mieście?

Mam osobistą satysfakcję, że dane mi jest jako prezydentowi miasta od samego początku uczestniczyć w procesie tworzenia jednostki wojskowej w Białej Podlaskiej. Już w pierwszych dniach po objęciu przeze mnie urzędu w listopadzie 2018 r. odbyłem pierwsze spotkania z dyrekcją Agencji Mienia Wojskowego oraz z ówczesnym dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. Jarosławem Gromadzińskim, podczas których ustaliliśmy wspólny tok działań zmierzających do budowy kompleksu wojskowego na terenie byłego lotniska w Białej Podlaskiej. Od tego czasu robię ze swoimi współpracownikami wszystko, co w naszej mocy, by wojsko wróciło do naszego miasta jak najszybciej i żeby czuło się tutaj jak u siebie. W bardzo szybkim tempie dokonaliśmy bezpłatnego przekazania nieruchomości byłego lotniska w na rzecz Skarbu Państwa w celu dalszego wykorzystania ich na potrzeby resortu obrony narodowej. Uruchomiliśmy również procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biała Podlaska pn. „Lotnisko”, aby umożliwić rozwój infrastruktury na potrzeby wojska.

Obecność wojsk w Białej Podlaskiej to powrót do naszych pięknych tradycji wojskowych, z których jesteśmy dumni oraz które chcemy pielęgnować i rozwijać. Przypomnijmy, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego stacjonował tu garnizon tworzony przez 34 Pułk Piechoty i 9 Pułk Artylerii Lekkiej, natomiast po II wojnie światowej w latach 1977-2000 na terenie bialskiego lotniska funkcjonował 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy.

Przewiduję, że wojsko odegra ogromną rolę w gospodarczym rozwoju Białej Podlaskiej. Już teraz widzimy wpływ na budownictwo. Na działce przy ul. M. Kopernika powstaje blok mieszkalny, gdzie zakwaterowanie znajdą stacjonujący w mieście żołnierze. A to dopiero wstęp, bowiem już niedługo teren po byłym lotnisku zamieni się w ogromny plac budowy, będą powstawać kolejne budynki i infrastruktura. Nietrudno przewidzieć pozytywny wpływ na handel, a także inne usługi naszej lokalnej społeczności, z których będzie korzystać wojsko. Jednostka wojskowa w Białej Podlaskiej oznacza również dużo nowych miejsc pracy i to nie tylko dla żołnierzy, ale także dla ludności cywilnej. Ważnym aspektem jest również przewidywany znaczący pozytywny wpływ na demografię Białej Podlaskiej. W naszym mieście będą się osiedlać zawodowi żołnierze ze swoimi rodzinami, a wielu służących w garnizonie podoficerów i oficerów będzie rodziny zakładać. Niezwykle doceniamy także rolę obecności wojska w aspekcie wychowania patriotycznego młodych bialczan.

DY