Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Arturo Mari odwiedzi Podlasie

Osobisty fotograf Jana Pawła II spotka się 12 i 13 kwietnia z mieszkańcami Południowego Podlasia. Człowiek, który spędził swe życie dosłownie o krok od świętego, podzieli się osobistymi wspomnieniami z pracy u boku Papieża Polaka.

- Bądźmy tam razem. Wsłuchajmy się w bicie naszych serc przepełnionych radością i dumą ze zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II - zaprasza na spotkania ich pomysłodawca senator Grzegorz Bierecki.

Od Parczewa do Kodnia

Na trasie wizyt Arturo Mariego znajdą się Parczew, Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska i Kodeń. Cykl spotkań rozpocznie się w sobotę, 12 kwietnia. O 10.00 papieski fotograf będzie gościł w parczewskiej Bazylice Matki Bożej Królowej Rodzin. Tego samego dnia odwiedzi parafię Świętej Trójcy w Radzyniu. Spotkanie rozpocznie się o 14.00. Cztery godziny później zawita do Międzyrzeca Podlaskiego. Swoimi wspomnieniami z codziennej pracy w Watykanie podzieli się z wszystkimi, którzy o 18.30 przyjdą do kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP. Kolejny cel wizyty to Biała Podlaska. W niedzielę, 13 kwietnia, o 11.00 A. Mari odwiedzi parafię

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a o 18.00 kodeńskie Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia.

Święty za życia

Watykański fotograf towarzyszył Janowi Pawłowi II od pierwszego dnia pontyfikatu do pogrzebu. Wykonał w tym czasie około miliona zdjęć Papieża Polaka. Był przy nim w czasie licznych pielgrzymek do najodleglejszych zakątków świata, także do umiłowanej przez Jana Pawła II ojczyzny. Na fotografiach uwieczniał chwile radości i wielkich zwycięstw Jana Pawła II, ale także trudne i przepełnione cierpieniem momenty, jak te po zamachu, czy ostatnie dni życia Ojca Świętego. – Codziennie, przez tyle lat, od 6.00 do 20.00, towarzyszyłem zwykłemu człowiekowi, który jednak był dla mnie świętym. Tak, Jan Paweł II był dla mnie świętym już za życia – wyznaje A. Mari.

Warto wrócić do pięknych chwil

Na Podlasie watykańskiego fotografa zaprosił senator G. Bierecki. – Już niebawem Jan Paweł II, syn polskiej ziemi, zostanie oficjalnie ogłoszony świętym. W tym radosnym czasie oczekiwania na uroczystość kanonizacji Papieża Polaka warto wrócić wspomnieniami do pięknych, wzniosłych chwil, które przeżywaliśmy, towarzysząc  Janowi Pawłowi II w jego ziemskiej pielgrzymce – tłumaczy senator. – Jan Paweł II posiadł klucze do ludzkich serc na całym świecie, porywał swym charyzmatem, imponował głęboką wiedzą teologiczną i doskonałym rozumieniem procesów społecznych. Był przy tym człowiekiem niezwykle skromnym, ciepłym, pełnym wewnętrznego światła. Mało kto przekonał się o tym lepiej niż A. Mari, papieski fotograf, który towarzyszył papieżowi przez wszystkie lata pontyfikatu – podkreśla G. Bierecki.

A. Mari z radością przyjął zaproszenie senatora, tym bardziej że cała Polska będzie w tym czasie przygotowywała się do kanonizacji Jana Pawła II. W czasie, kiedy fotograf przyjedzie na Podlasie, w pierwszym programie Telewizji Polskiej emitowany będzie serial „Metr od świętości”. Jest to 30-odcinkowy dokument fabularyzowany przedstawiający niezwykłą więź łączącą papieża ze swoim fotografem. A. Mari opowiada w nim o niezwykłych, często nieznanych wydarzeniach z życia Jana Pawła II. Mecenasem serialu są Kasa Stefczyka oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Anna Wasak