Aktualności
Asia potrzebuje dawcy!

Asia potrzebuje dawcy!

Jedynym ratunkiem i szansą na życie 2,5-letniej dziewczynki, u której zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową, jest przeszczepienie od niespokrewnionego dawcy. Stąd apel o pomoc!

W niedzielę, 6 lipca, od 10.00 do 16.00, w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa przy ul. Floriańskiej w Siedlcach 10 zostanie zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku. Inicjatywa, w czasie której będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku, dedykowana jest przede wszystkim chorej Asi Mazurek. Ale nie tylko jej, bowiem – jak tłumaczy Agnieszka Kwiatkowska z Fundacji DKMS – co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. – Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie. – Z każdym nowym zarejestrowanym potencjalnym dawcą wzrasta szansa na pokonanie u kogoś raka – zaznacza A. Kwiatkowska.

Asia jest mieszkanką Siedlec. Uwielbia taniec, różowy kolor, a jej ulubioną bohaterką z bajek jest Roszpunka. Jeszcze do niedawna była zdrową, radosną, pełną życia dziewczynką. – W połowie lutego tego roku, po utrzymującej się od tygodnia infekcji, Asia trafiła do szpitala. Szereg badań wykazał straszną diagnozę – ostrą białaczkę szpikową, nowotwór złośliwy – wyjaśnia Aneta Kiliś, ciocia dziewczynki. – Asia przeszła dwa cykle chemioterapii, które pomimo licznych powikłań grzybicznych i bakteryjnych przyniosły remisję choroby. Niestety, w maju, przed trzecią chemioterapią, choroba powróciła. Jedynym ratunkiem dla Asi jest przeszczep szpiku. Ponieważ nikt z rodziny nie został zakwalifikowany jako możliwy dawca, szukamy dawcy niespokrewnionego. Asia chce żyć…! – apeluje A. Kiliś. Jednocześnie rodzice dziewczynki zwracają się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe na leczenie dziewczynki oraz udział w dniu dawcy dedykowanym ich małej córce.

GU