Aktualności
Autostrada coraz bliżej

Autostrada coraz bliżej

Rząd zatwierdził 3,7 mld zł na inwestycje drogowe. Wśród nich są m.in. budowa autostrady A2, którą do 2024 r. będziemy mogli dojechać do Siedlec.

Pieniądze trafią do ośmiu województw. Spośród 22 przyjętych do realizacji projektów aż dziesięć będzie dotyczyło budowy dróg na tzw. ścianie wschodniej. O konieczności wzmacniania tej części kraju wspominała podczas swojej ostatniej wizyty w Siedlcach premier Beata Szydło, a także minister energii Krzysztof Tchórzewski na październikowym Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym.

Zatwierdzone zadania mają sprawić, by kierowcom jeździło się bardziej komfortowo i bez utrudnień. Kolejnym celem jest wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a także dostosowanie nośności dróg do ruchu o nacisku 11,5 t/oś.

Wśród najważniejszych inwestycji w naszym regionie należy wymienić budowę odcinka autostrady A2 z Warszawy do Arynowa k. Mińska Mazowieckiego – do istniejącej już obwodnicy. W ramach prac powstanie droga o długości 14,8 km – od zakończenia węzła Lubelska usytuowanego we wsi Majdan koło Wiązownej. Następnie autostrada przebiegnie na wschód, przecinając istniejącą krajową „dwójkę” z Warszawy do Mińska Mazowieckiego nieco na południe od Halinowa, gdzie umiejscowiony zostanie węzeł Konik. Dalej przetnie linię kolejową z Warszawy do Mińska i, omijając od północy zabudowę wsi Dębe Wielkie, włączy się w oddaną w 2012 r. obwodnicę Mińska Mazowieckiego. Okres realizacji inwestycji zaplanowano na lata 2017 – 2020.

Budowa dalszej części autostrady A2 z Warszawy do wschodniej granicy państwa (bez obwodnicy Mińska Mazowieckiego) zacznie się od odcinka na węźle „Ryczołek(koniec obwodnicy Mińska Mazowieckiego) do Siedlec. Trasa o długości 35,9 km będzie przebiegała przez powiaty: miński, węgrowski i siedlecki oraz gminy: Kałuszyn, Mrozy, Grębków, Kotuń, Mokobody, Siedlce i Skórzec. Prace zaplanowano na lata 2018 – 2024.

Natomiast na Lubelszczyźnie jedną z ważniejszych inwestycji stanowią przygotowania do budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku od granicy z województwem mazowieckim – przez Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Kock – do Lubartowa. Projekt przewiduje budowę liczącej 83 km dwujezdniowej trasy ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku wraz z siecią dróg dojazdowych. W jej ciągu powstanie pięć węzłów (Kąkolewnica, Radzyń Podlaski Północ, Radzyń Podlaski Południe, Borki, Firlej), miejsca obsługi podróżnych, obiekty inżynierskie oraz urządzenia ochrony środowiska. Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2022 – 2024.

MD