Aktualności
Autostrada coraz bliżej

Autostrada coraz bliżej

Dobra wiadomość dla mieszkańców regionu: są pieniądze na budowę autostrady A2 do Białej Podlaskiej

W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 r. Chodzi o 28 mld zł (135 zamiast 107 mld zł). Z tej kwoty aż 21 mld zł ma być przekazanych na realizację trasy Via Carpatia. Skorzystają także autostrada A2 i droga S17.

W ramach dodatkowego limitu ma być realizowana także autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Tu argumentem jest powstający terminal w Małaszewiczach. – Chcemy go skomunikować nie tylko z siecią dróg autostradowych i ekspresowych w Polsce, ale także i w Europie – wyjaśnia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, zapewniając, że na forum rządu nie ma wątpliwości co do tego, że ta trasa jest potrzebna.

– Zapowiedzi ministerstwa to bardzo dobra wiadomość – cieszy się prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. – Jest w końcu światełko w tunelu, że autostrada A2 zostanie wybudowana do Białej Podlaskiej. To wynik konsekwentnej budowy marki naszego miasta w Polsce – podkreśla.

Autostrada A2 docelowo będzie miała długość 651 km i połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju, przebiegając przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską. W 2012 r. skomunikowała Warszawę z siecią europejskich autostrad. Na budowę czekają odcinki na wschód od stolicy, gdzie funkcjonuje tylko autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego. Szczegóły dotyczące terminów nie są jeszcze znane.

MD