Region
Biała Podlaska/facebook
Biała Podlaska/facebook

Babski rynek znowu ożył

10 maja oficjalnie oddano do użytku zmodernizowany babski rynek, czyli targowisko przy ul. Janowskiej 13 w Białej Podlaskiej.

Przebudowa trwała ponad rok i kosztowała 7,8 mln zł. W tym czasie kupcy musieli przenieść się na tymczasowe stanowiska przy parkingu na ul. Bieńkowskiego. Inwestycja była częścią projektu dotyczącego rewitalizacji centrum miasta. Babski rynek istnieje od 1987 r. To niewielki obiekt handlowy, gdzie można kupić świeże owoce, warzywa, kwiaty, jaja i inne produkty pochodzące od lokalnych rolników. Do ubiegłego roku targowisko nie wyglądało zbyt estetycznie. Stare metalowe stanowiska i nierówna betonowa nawierzchnia przypominały czasy poprzedniej epoki. Dziś, po modernizacji, ryneczek wygląda zupełnie inaczej. Został przebudowany według pomysłu warszawskiej architekt Aleksandry Wasilkowskiej.

Specjalizuje się ona w projektach obiektów targowych.

Centrum rynku zajmują cztery okrągłe wiaty z 28 stanowiskami handlowymi. Każde z nich jest wyposażone w blat i wystawki kaskadowe. Na środku babskiego rynku umiejscowiono stół społeczny, przy którym mogą usiąść klienci. W ramach inwestycji powstała też hala targowa z kolejnymi 15 miejscami do handlu. W obiekcie znajduje się zaplecze sanitarno-administracyjne i publiczna toaleta. Hala powstała w budynku, w którym do niedawna mieścił się sklep Społem. Miasto odkupiło go na potrzeby targowiska. Dodatkowo ryneczek zyskał nową nawierzchnię, odwodnienie i elementy zieleni.

 

Klienci zachwyceni, kupcy narzekają

Wszyscy przyznają, że estetyka miejsca zmieniła się na korzyść, ale wiele osób zastanawia się, czy pójdzie ona w parze z funkcjonalnością. Niektórzy zwracają uwagę na zbyt małe przestrzenie do prowadzenia handlu i na brak miejsca, w którym kupcy mogliby ukryć pojemniki na towar. Wspomina się też o problemach z brakiem parkingu dla klientów.

 

Nie tylko handel

Podczas otwarcia prezydent miasta Michał Litwiniuk podkreślał, że targowisko ma służyć nie tylko celom handlowym. Wyraził nadzieję, że po godzinach sprawdzi się też jako przestrzeń do realizacji różnych przedsięwzięć kulturalnych. Do korzystania z obiektu zapraszał szkoły i inne miejskie instytucje. Administratorem rynku został bialski Zakład Gospodarki Lokalowej wybrany w drodze konkursu.

AWAW