Badaj się, bo warto
Brakuje chętnych do darmowych programów diagnostycznych organizowanych przez państwo. Z badań 40+ skorzystało zaledwie 7,5%. Według założeń każdy powinien raz w roku wykonać pomiar ciśnienia krwi, morfologię krwi, OB, stężenie glukozy we krwi, stężenie cholesterolu oraz badanie ogólne moczu. Najwięcej badań w ramach programu 40+ - prawie 1,3 mln - wykonano w województwie wielkopolskim, najmniej w opolskim (163 tys.) i podkarpackim (123 tys.). - Dane, jakie zebraliśmy, zaskoczyły nas, ponieważ sądziliśmy, że wschód Polski wypadnie słabiej - zauważa Marian Chabuda.
– Jednak np.: województwo podlaskie zajęło siódme miejsce, przed lubuskim i łódzkim, które było dopiero 14. Może być tak, że w regionach o niższych zarobkach i wyższym bezrobociu Polacy zdecydowali się na wzięcie udziału w badaniach z przyczyn ekonomicznych. Skoro coś jest za darmo, a przy okazji można skontrolować stan zdrowia, czemu nie pójść? – zauważa członek zarządu stowarzyszenia MedTech Polska, które postanowiło przyjrzeć się profilaktyce w naszym kraju. Przyznaje również, że wśród Polaków nie ma stereotypów, jeśli chodzi o badania profilaktyczne i edukację medyczną, ale powinny być one zdecydowanie bardziej promowane. – Zarówno w mediach jak i w gabinetach lekarskich – dodaje.
Brak czasu na zdrowie
Z danych fundacji Niezdiagnozowani wynika, że najrzadziej badającą się grupą Polaków są osoby czynne zawodowo między 40 a 60 rokiem życia. Główne przyczyny to praca, konieczność opieki nad dziećmi i starszymi rodzicami. Dlatego to właśnie do nich są kierowane programy profilaktyczne, by na wczesnym etapie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Wiele placówek zachęca do korzystania z nich, np. podczas wizyty u lekarza rodzinnego czy dni otwartych. Siedleckie Centrum Onkologii ma w swojej ofercie stałe programy profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego. – Zainteresowanie nimi jest, niestety, niewielkie, ale to problem w skali kraju – mówi dr n. med Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora SCO. Dodaje, że zgłaszalność kobiet na badanie mammograficzne oscyluje w granicach 35-38% i są to najczęściej te same osoby, które dbają o swoje zdrowie i wykonują mammografię systematycznie raz na dwa lata. – Pacjentek tzw. nowych przybywa niewiele – przyznaje.
Z podobną ofertą do pacjentów wychodzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Wśród prowadzonych przez tę placówkę programów jest m.in. Planuję Długie Życie. – Realizowany jest szereg działań nakierowanych w szczególności na rozwój profilaktyki wczesnej nowotworów złośliwych, polegających na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, oraz na profilaktyce pierwotnej, czyli zapobieganiu chorobom przez kontrolowanie czynników ryzyka, ze szczególnym nastawieniem na raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc – wylicza Magdalena Us, rzecznik prasowy placówki. W bialskim szpitalu można również wykonać bezpłatne profilaktyczne badania tomografii komputerowej płuc. – Są one realizowane w ramach narodowej strategii onkologicznej – precyzuje M. Us. – Objawy raka płuca zależą od jego stopnia zaawansowania, lokalizacji guza i obecności przerzutów. U części chorych, u których nie występują objawy kliniczne, rak płuca może być rozpoznawany na podstawie badań obrazowych wykonywanych z innych wskazań. Dlatego zachęcamy do skorzystania z badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie specjalistyczne.
Świadomość rodzi się długo
Wiele ośrodków zdrowia organizuje tzw. dni otwarte, podczas których można skorzystać z badań profilaktycznych czy porady specjalisty. – Warto śledzić naszą nową stronę sco.siedlce.pl czy profil fb, o tego typu akcjach informujemy również za pośrednictwem lokalnych mediów – zaznacza J. Kozłowiec. – Organizujemy też wykłady otwarte, m.in. dla studentów. Co prawda – z racji wieku – nie jest to stricte grupa docelowa, ale świadomość rodzi się długo i wielotorowo. Dodatkowo przez młodych ludzi możemy dotrzeć do rodziców czy dziadków, bo nie ma nic cenniejszego niż zdrowie nas i naszych najbliższych. Zachęcamy do dbania o nie, bo choć mamy XXI w., to naprawdę często zdarzają nam się pacjenci czy pacjentki w takim stadium choroby, że nie możemy im pomóc. Gdyby dotarli wcześniej, były bardzo duże szanse na wyleczenie. I nie mówimy tu o późnym dotarciu do nas z racji utrudnionego dostępu do placówek ochrony zdrowia, tylko z własnej decyzji pacjenta – zaznacza.
Świadomość rośnie
M. Us z bialskiego szpitala również podkreśla, że wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. – Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach przesiewowych – zaprasza, dodając, że obserwuje duże zainteresowanie tymi programami. – Zwiększa się świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki – przyznaje. – To bardzo ważny czynnik dbania o swoje zdrowie.
JAG