Diecezja
Źródło: MK
Źródło: MK

Bądź aniołem dla brata

7 grudnia, w wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w siedleckiej katedrze odbyło się dekanalne spotkanie młodzieży. Hasłem przewodnim były słowa: „Nie bój się!”.

W Mszy św. i konferencji uczestniczyła młodzież ze wszystkich siedleckich parafii. Spotkanie zostało przygotowane w oparciu o nowy programu formacyjny dla młodzieży „Oto ja!”. Nawiązuje on do hasła Światowych Dni Młodzieży: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa”, które odbędą się w 2019 r. w Panamie. Bp Marek Solarczyk, przewodniczący rady ds. duszpasterstwa młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, podczas spotkania duszpasterzy młodzieży w Warszawie wyjaśnił, że „nowy program duszpasterski zaprasza każdego z nas do odnalezienia osobistej relacji z Bogiem, ale także podjęcia z ufnością życiowych wyzwań. Poprzez następne miesiące będziemy odkrywali bogactwo duchowych darów Boga, aktywnie podejmowali naszą odpowiedzialność za przyszłoroczny Synod Biskupów poświęcony młodym oraz dynamicznie przygotowywali się do ŚDM w Panamie”.

Siedleckie spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty oraz Eucharystii sprawowanej w intencji młodzieży. Tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Maryi przypomniał podczas kazania ks. Paweł Bielecki, opiekun młodzieży z parafii Ducha Świętego. – Kościół stawia nam na wzór Maryję, która od wieków była zapowiadana, którą Bóg posłużył się, aby zbawić swój lud i wyzwolić go od wszelkiego rodzaju lęków i niepewności; z tego, do czego grzech doprowadził. Kapłan podkreślił, że tak jak Bóg zatroszczył się o Maryję, w ten sam sposób pragnie zatroszczyć się o każdego człowieka. Szanuje naszą wolność i czeka, aż zechcemy przyjąć dobro, które dla nas przygotował. Jego dary wymagają podjęcia pewnego wysiłku – na wzór Maryi, która została napełniona darami Ducha Świętego i wypełniła Boży plan do końca. Całym swoim życiem mówiła: „oto ja”. – Wpatrujmy się w Maryję Niepokalanie Poczętą, która daje nam wewnętrzną moc i siłę, aby mieć odwagę powiedzieć Bogu „tak” – zakończył ks. P. Bielecki.

 

Defragmentacja leków

Następnie miała miejsce konferencja wygłoszona przez ks. Tomasza Koprianiuka, wikariusza parafii katedralnej, zatytułowana „Defragmentacja lęków – w imię Jezusa Chrystusa”. Każdego dnia przeżywamy lęki, ale nie można pozwolić, by stały się one centrum naszego życia. Ważne, byśmy w osobie Jezusa Chrystusa odkryli tego, który zabiera lęk i strach. On jest tym, który wchodzi w moje życie i mówi: „Nie bój się!”. Ks. T. Koprianiuk zadał młodzieży pytanie o to, czego się w życiu boimy i podkreślił, że „najpierw należy nazwać swoje lęki, a następnie znaleźć właściwe odniesienie, w osobie Jezusa Chrystusa, naszego Zbawicielu.

Aby jeszcze dobitniej pokazać młodzieży, że to Bóg wyzwala nas z grzechów i lęków, katedralna grupa „Nie śpijcie! Nie!” przedstawiła krótką pantomimę. Ukazaną historię zwykłego człowieka, który uległ przeciwnościom, młodzież mogła odnieść przez analogię do własnego życia. Z problemów i lęków uratować może tylko Jezus Chrystus, który odkupił nasze winy i prawdziwie przemienia serca.

 

Z ciemności lęków do światła wiary

Następnie każdy otrzymał szarfę, którą zawiązał oczy. Była ona symbolem tkwienia w niewoli lęku i własnych ograniczeń. Zapalono Paschał, jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Osoby pragnące rozpocząć nowe życie w wolności z Jezusem, podnosiły rękę i były przyprowadzane do ołtarza. Tam kapłani zdejmowali im opaski i udzielali błogosławieństwa. Następnie ci, którzy odrzucili swoje lęki, przyprowadzali kolegów i koleżanki, byli dla nich jak aniołowie przynoszący Dobrą Nowinę. Spotkanie zakończyło się wspólnym uwielbieniem Chrystusa. Można było również skorzystać z sakramentu pokuty.

Na spotkanie przybyło ponad 400 osób, tyle rozdano szarf do zasłonięcia oczu. Dekanalne spotkanie młodzieży odbyło sie również w innych miejscach naszej diecezji, m.in. w Białej Podlaskiej, Trąbkach, Łosicach, Łukowie, Międzyrzecu czy Parczewie.


3 PYTANIA

ks. Tomasz Koprianiuk – wikariusz w parafii katedralnej, opiekun scholi „Nie śpijcie! Nie!”

 

Jak powstał i na czym polega program „Oto ja”?

Głównym inspiratorem jest oczywiście papież Franciszek. W Polsce duszpasterze młodzieży na czele z bp. Markiem Solarczykiem opracowali nowy program formacyjny dla młodzieży „Oto ja!”. Materiały obejmą okres od grudnia 2017 r. aż do czerwca 2019 r. „Oto ja!” może powiedzieć każdy z nas, ponieważ wszyscy stajemy przed różnymi wyborami. Ważne, byśmy zwrócili się ku Bogu i tak jak Matka Boża zaufali Mu; pozwolili się prowadzić napełnieni Jego mocą. W grudniu rozważamy dar bojaźni Bożej w kontekście tajemnicy zwiastowania.

 

Maryja powiedziała: „Oto ja!”, zaufała Bogu, pokazała, jak przezwyciężać lęki i trudności dotykające każdego człowieka. Jaki był pomysł na grudniowe spotkanie?

Chcieliśmy pokazać, że w centrum wszystkiego jest Jezus Chrystus, który przychodzi do nas pomimo naszych słabości, lęków i ograniczeń. Dlatego każdy powinien uczyć się rozpoznawać, gdzie umiejscowione są jego lęki, następnie ponazywać je i znaleźć im odpowiednie miejsce w życiu. Skupiliśmy się na haśle: „Nie bój się”. Mimo że lęki nie znikną z naszego życia, powinniśmy nauczyć się z nimi żyć. Tak jak łódka, która się nie zatapia, choć zewsząd otacza ją woda – gdy zostanie przedziurawiona, woda zacznie ją zalewać i zatonie. Podobnie należy rozpoznawać własne lęki, ponieważ gdy pozwolimy, aby stały się one centrum naszego życia i będziemy się nimi karmić, wtedy zatoniemy. Dlatego pytania o Boga i wiarę są stale aktualne. Potrzebujemy Jego miłości i łaski.

 

Co dzisiaj przyciąga młodzież do Kościoła?

Dzisiejsza młodzież, szczególnie w wieku gimnazjalnym, poszukuje tego, co prawdziwe, oparte na konkretnym doświadczeniu. Nie wystarczą piękne słowa, potrzebne jest świadectwo. Młodzi mówiący o Chrystusie są bardziej wiarygodni. Kapłan również powinien być autentyczny, dbać o swoją relację z żywym Bogiem, być świadkiem Chrystusa.

Monika Król