Bądź widoczny, załóż odblask
Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 m. Gdy kierowca patrzy na drogę oświetloną wyłącznie reflektorami mijania swojego auta, pieszego idącego poboczem widzi dopiero z odległości około 30 m. Kiedy jezdnia jest mokra, a z przeciwka nadjeżdża inny samochód i oślepia kierowcę, odległość ta zmniejsza się do 10-15 m.
Od momentu, gdy kierujący autem zobaczy pieszego, do chwili, kiedy rozpoczyna hamowanie, mija sekunda. Przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu sekundy pokona około 15 m. W czasie deszczu nie ma szans, by kierowcy udało się uniknąć uderzenia w pieszego. Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Policja przekonuje, że nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków – jest słabo widoczny dla kierowcy. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.
Policjanci nie mają wątpliwości: im więcej odblaskowych elementów ma ubranie pieszego, tym lepiej jest on widoczny na drodze, a co za tym idzie – bezpieczniejszy. Jeśli osoba idąca poboczem ma na sobie odblaskową opaskę czy kamizelkę, kierowca zobaczy ją nawet z odległości 300 m i zdąży wyhamować.
Elementy odblaskowe mają być umieszczane w widocznym miejscu. Przepis ten nie będzie dotyczył osób poruszających się po chodniku i w strefie zamieszkania. Policjanci postulują także, by dorośli wpajali dzieciom potrzebę noszenia odblasków. Kupując ubrania i tornistry naszym pociechom, powinniśmy wybierać takie, które mają już wszyte świecące elementy.
KO