Kościół
Źródło: XMCZ
Źródło: XMCZ

Bądźcie oddani Bogu

W sobotę, 15 czerwca, w katedrze siedleckiej z rąk bp. Zbigniewa Kiernikowskiego dziewięciu diakonów otrzymało święcenia prezbiteratu.

Na uroczystej Eucharystii, którą z księdzem biskupem koncelebrowali ks. kan. Andrzej Oworuszko – rektor Wyższego Seminarium Duchownego oraz ks. kan. Paweł Wiatrak – ojciec duchowny, zgromadzili się kapłani, rodzice, krewni, przyjaciele, proboszczowie rodzimych parafii kandydatów do święceń, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wierni świeccy.

Po homilii, w której ksiądz biskup zwrócił uwagę na służebny wymiar kapłaństwa, każdy z kandydatów do święceń podchodził do biskupa i swoje złożone ręce wkładał w ręce pasterza diecezji, przyrzekając jednocześnie cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi oraz jego następcom. Modlitwą Litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów do święceń prezbiteratu. Podczas tej modlitwy wybrani padli na twarz. Jest to tzw. prostracja – padnięcie na ziemię całym ciałem, tak, by czołem dotykać posadzki. Ten prastary gest jest uznaniem własnej niemocy i słabości, wyrazem ducha pokuty, ale też adoracji, czci i prośby. Oznacza, że kapłani całkowicie oddają się do dyspozycji Bogu. ...

ks. Mateusz Czubak

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł