Diecezja
Źródło: MK
Źródło: MK

Bądźmy dobrzy jak chleb

Mszą św. sprawowaną w intencji potrzebujących oraz wieczornicą zatytułowaną Być dobrym jak chleb 18 grudnia w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim zainaugurowano obchody Roku Świętego Brata Alberta. Obok Matki Bożej patronuje on radzyńskiej świątyni.

W czerwcu br. Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Świętego Brata Alberta, nawiązując do 100-lecia jego śmierci. W radzyńskim kościele poświęcona świętemu jest boczna kaplica, w której znajduje się obraz z wizerunkiem św. Alberta Chmielowskiego. To właśnie tam specjalny program słowno-muzyczny zaprezentowała młodzież z I LO.

– Zebraliśmy się, aby poznać bliżej osobę św. br. Alberta, jego życiową postawę, dochodzenie do świętości i przesłanie, jakie pozostawił dla nas, żyjących współcześnie. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 22 czerwca 2016 r. ustanowił rok 2017 rokiem Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta. Rozpocznie się on 25 grudnia, czyli w dniu 100 rocznicy śmierci świętego, i potrwa do kolejnych świąt Bożego Narodzenia – przypomniała Ewa Grodzka. – W trakcie tego roku w całej Polsce organizowane będą wystawy i spotkania przypominające działalność Adama Chmielowskiego. My zaczynamy już dzisiaj, a jako radzynianie mamy ku temu dodatkowe powody – dodała dyrektor szkoły. Przypomniała, iż spotkanie odbywa się w kaplicy św. br. Alberta, który jest jednoczesnej patronem parafii. Przywołała w tym miejscu zapis z kroniki parafialnej, w którym czytamy: „Działo się w Radzyniu Podlaskim 31 sierpnia 1986 r. (…) został wmurowany kamień węgielny pod budujący się kościół noszący wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i błogosławionego Brata Alberta”. Wskazała jednocześnie na analogię i kontynuację zakończonego niedawno w Kościele Roku Miłosierdzia, rozpoczynającego się w Polsce Roku Świętego Brata Alberta i trwającego w szkołach Roku Wolontariatu. – Wszystkie te przewodnie hasła współtworzą całość i dają wspaniały fundament do budowania lepszego świata, w którym my wszyscy starajmy się, naśladując świętego, dostrzegać wokół nas potrzebujących, mieć dla siebie otwarte serca, być nawzajem dobrymi jak chleb – podsumowała Grodzka.

Słowem, pieśnią i obrazem

Wielu wzruszających chwil dostarczył zebranym w kaplicy program słowno-muzyczny, przygotowany przez młodzież. Bogata i zaskakująca biografia „świętego kwestarza” zilustrowana została pokazem multimedialnym. Recytacje poezji o tematyce miłosierdzia ubogaciła nastrojowa muzyka i śpiew. Wybrzmiało m.in. wzruszające wykonanie „Każdy wschód słońca”, „Twoja miłość”, „Alleluja” Cohena oraz „Rękawiczki” w interpretacji Weroniki Maciejewskiej. Słuchacze ukradkiem wycierali łzy wzruszenia. W program wpisała się też etiuda teatralna o pierwszej kweście na krakowskim rynku. W całość znakomicie wkomponowana została wystawa reprodukcji prac malarskich A. Chmielowskiego. Wieczornicę przygotowaną po kierunkiem Izabeli Świć i Renaty Kwasek zakończyła wspólna modlitwa – Litania do św. br. Alberta. Na progu rozpoczynającego się Roku Świętego Brata Alberta słowa podziękowania skierował do młodzieży i zebranych w kaplicy ks. prałat Roman Wiszniewski.

Małgorzata Kołodziejczyk