Rozmowy
Źródło: XMW
Źródło: XMW

Bądźmy dobrzy jak chleb

Rozmowa z dr. Ryszardem Kowalskim, kierownikiem Zakładu Edukacji Biologicznej i Ochrony Przyrody w Instytucie Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Dla mnie dożynki są świętem, w czasie którego wyrażana jest radość z plonów, które udało się zebrać w danym roku. To także okazja do podziękowania Bogu za hojność i wspieranie rolniczego trudu oraz samym rolnikom za ich odpowiedzialną pracę. Chociaż plony z pól zbierają rolnicy, to dziękować za nie powinniśmy wszyscy, gdyż z nich powstaje żywność - podstawa egzystencji każdego człowieka.

Przełom sierpnia i września to w wielu miejscowościach naszego regionu czas dziękczynienia rolników za zbiory. Jaka refleksja towarzyszy przyrodnikowi obserwującemu dożynkowe obchody?

W mojej ocenie pogoda w tym sezonie dopisała, a więc należy cieszyć się zbiorami i świętować. Jestem przyrodnikiem, ale także czuję się rolnikiem i z przyjemnością uprawiam ogród, a w nim warzywa dla swojej rodziny. Chciałbym, aby wszyscy rolnicy uświadomili sobie fakt, że są przyrodnikami, gdyż warsztatem pracy każdego z nich jest gospodarstwo będące cząstką przyrody, którą świadomie przekształcają, o którą powinni się troszczyć i mądrą uprawą starać się doskonalić. Do tego, aby z sukcesem uprawiać rośliny i zajmować się chowem zwierząt, potrzebna jest nie tylko wiedza i umiejętności; równie ważna jest odpowiednia świadomość, uczciwość, ugruntowany system wartości.

W czasie dożynek wszyscy zachwycają się bochnem pachnącego chleba. Zajmuje on zawsze centralne miejsce podczas takiej uroczystości. Po modlitwie i błogosławieństwie gminni gospodarze przejmują chleb od dożynkowych starostów i składają przyrzeczenie, że będą sprawiedliwie go dzielić, po czym częstują nim wszystkich zgromadzonych. Oby tak było na co dzień – jak w ten dożynkowy dzień! Marzy mi się to, aby wszyscy ludzie spożywający chleb byli dla siebie mili, uprzejmi, potrafili ze sobą współpracować, uśmiechali się do siebie. Marzy mi się szacunek dla chleba i to, aby nikomu go nie zabrakło. Jedzmy pyszny chleb z tegorocznych zbiorów do ostatniego okruszka i szanujmy się wzajemnie. Bądźmy „dobrzy jak chleb” – do czego namawiał nas i swoją postawą pokazywał, jak to robić, św. Brat Albert. ...

LA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł