Bądźmy dumni z naszej historii
- Dzisiaj, w tak ważnym dla naszej ojczyzny dniu, gromadzimy się przy ołtarzu Jezusa Chrystusa i wzywamy pomocy Pana Boga, Jego błogosławieństwa, przywołując czasy historii i zagłębiając się w teraźniejszość. Prosimy Boga, by tym wszystkim, którzy oddali życie za ojczyznę - dał niebo. Prosimy dla nas, którzy historię naszej ojczyzny piszemy dzisiaj, kształtujemy ją, czujemy się za nią odpowiedzialni, o mądrość, byśmy jak najlepiej mogli wypełnić zadania wobec niej - powiedział ksiądz biskup na wstępie, zwracając się do licznie zebranych w kościele św. Józefa: księży, osób życia konsekrowanego, kleryków, parlamentarzystów, władz samorządowych, służb mundurowych, harcerzy, kombatantów i pocztów sztandarowych siedleckich szkół i uczelni wyższych.
Bp K. Gurda rozpoczął homilię od nawiązania do pierwszego czytania z Listu do Rzymian, w którym św. Paweł wspomina osoby drogie jemu i rodzącemu się Kościołowi z nadzieją, że dla kolejnych pokoleń chrześcijan będą one wzorami.
– Chcemy iść śladami św. Pawła, z wdzięcznością wspominając imiona tych, którzy chwalebnie zapisali się w naszej pamięci i w historii walki o niepodległość naszej ojczyzny – zaznaczył, przypominając, że dokładnie 99 lat temu Polska powróciła na mapy Europy. – Skończył się czas poniżania tych, którzy na terenie trzech zaborów pielęgnowali z pokolenia na pokolenie pamięć o swoich korzeniach. Nie pozwolili się wyrwać z ojczystej ziemi, pozbawić się ojczystego języka, zniszczyć tradycji, które były przez wrogów stale podważane i kwestionowane. Tego, co polskie, bronili – mówił, przywołując bohaterskie zaangażowanie Polaków wszystkich stanów. – Pomimo przegranych powstań, więzień i konfiskaty majątków, wywózek na Sybir, patriotyczny duch nigdy nie wygasł w sercach Polaków, ciągle się tlił przez wspomnienia o tych, którzy nie szczędzili walki, cierpienia i życia. W takich rodzinach wychowywali się polscy patrioci – mówił biskup, by następnie przywołać postaci polskich bohaterów narodowych: Tadeusza Kościuszki i marsz. Józefa Piłsudskiego.
Naśladujcie narodowych bohaterów
– Duchem troski, by odzyskanej wolności nie utracić, żyły kolejne pokolenia Polaków. Budził się on w nich, gdy wolność była zagrożona, wyzwalał do bohaterskich postaw. II wojna światowa, czas powojennego zniewolenia nie zniszczył w naszych ojcach i matkach, babkach i dziadkach pragnienia wolności. I gdy nadszedł odpowiedni czas, została na nowo odzyskana – przypomniał. – Obyśmy i my tego ducha nie utracili. Obyśmy nie lekceważyli zagrożeń, które i teraz się pojawiają i zapewne będą się pojawiać w przyszłości. Dobrze, że dzieci i młodzież mogą się na nowo karmić utworami naszych wieszczów, że mogą poznawać dzieje ojczyzny i losy bohaterów. Byli oni ludźmi wiary w Boga, znali Ewangelię, uczyli się żyć według wskazań Jezusa, być od początku swojego życia wiernymi w małych rzeczach po to, by i w wielkich pozostać wiernymi – bp Gurda nawiązał do Ewangelii. Zachęcając do naśladowania bohaterów narodowych, prosił: – Obyśmy i my sami, i nowe pokolenie Polaków było ludźmi pobożnymi, kochającymi Boga i ojczyznę. Cieszmy się z tego, że jesteśmy Polakami. Bądźmy dumni z naszej historii. Módlmy się naszą ojczyznę – jej teraźniejszość i przyszłość.
LA