
Bądźmy przewodnikami
Mowa o konkurencji kulturowej, technologicznej i społecznej. Tegorocznemu Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbyło się już po raz 31, przyświecało hasło: „Jakie wychowanie - jaka profilaktyka uzależnień?”. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Grzegorza Suchodolskiego w sanktuarium św. Józefa. W homilii biskup zauważył, że jeśli w rodzinach nie ma solidnych fundamentów wychowawczych, to szkoła musi się borykać z większą ilością problemów.
Podczas panelu eksperckiego, który odbył się w Katolickiej Szkole Podstawowej im bł. ks. Jerzego Popiełuszki, prelegenci porównywali dwa modele wychowania: pedagogiki wsparcia i rozwoju osobowości oraz pedagogiki wymagań i kształtowania charakteru. Antoni Buchała, nauczyciel i wychowawca, profesor oświaty, wskazywał na wychowanie jako kształtowanie charakteru. – Wychowanie to relacja, która potrzebuje miłości, wolności i pokory, gdzie miłość jest nadrzędna, a wolność jest jej podporządkowana – ma jej być tyle, żeby zapewnić wolność od zła i wolność do dobra. Pokora jest potrzebna zarówno dzieciom, żeby były posłuszne rodzicom, jak i rodzicom, aby mieli poczucie własnej niedoskonałości – tłumaczył A. Buchała. Z kolei Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin, podkreślał, że aby dziecko widziało autorytet w rodzicu, musi czuć, że jest dla niego ważne i przez niego szanowane.
Z tabletem przy stole
Bardzo niepokojąco wyglądają wyniki ostatnich badań dotyczących kondycji psychicznej polskich nastolatków: 43% z nich miewa myśli samobójcze, ponad połowa często czuje smutek i przygnębienie, a 62% młodych ludzi martwi się o przyszłość. ...
HAH