Aktualności
Bądźmy w tym dniu razem

Bądźmy w tym dniu razem

W środę, 14 października, o 12.00, w siedleckiej katedrze zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców oraz rodzin przeżywających smutek i ból po stracie dziecka. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Piotr Sawczuk. Tuż po niej trumny z ciałami dzieci zmarłych w wyniku poronienia spoczną w specjalnie przygotowanej mogile na cmentarzu janowskim.

– Od kilkunastu lat 15 października to Dzień Dziecka Utraconego – przypomina ks. Tomasz Czarnocki, oficjał Sądu Biskupiego. – Dzień ten jest poświęcony dzieciom, które odeszły, zanim zdążyły przyjść, zanim zdołano je przytulić, pocałować, wziąć na ręce. Jest poświęcony pamięci wszystkich zmarłych dzieci, z którymi nie dane było przeżyć rodzicom wspólnego życia – dodaje.

Rodzice, którzy utracili dziecko w wyniku poronienia, mają prawo sami pochować swoje dziecko. Są jednak sytuacje, kiedy z różnych powodów tego nie robią. Odpowiedzią jest pochówek dzieci nienarodzonych organizowany w Siedlcach już od siedmiu lat. – Grób na cmentarzu janowskim to miejsce, gdzie rodzice mogą przeżywać swoją żałobę po stracie dzieci, których nie pochowali, bo np. nie wiedzieli o takiej możliwości – podkreśla ks. T. Czarnocki. – To miejsce może również pomóc osobom z syndromem poaborcyjnym, aby wrócić do wewnętrznej harmonii – zauważa. JAG

JAG