Barwna statua patronki
Figurę zamontowano na frontonie kościoła - barwna rzeźba została umieszczona na tle mieniącej się mozaiki. Dodatkowo całość ubogacono oświetleniem ledowym. Do tej pory na przedniej ścianie obiektu widniała szara figura Matki Bożej Fatimskiej o wysokości 1,5 m.
– Przybyłem do tej parafii 12 lat temu. Od początku marzyłem, by na frontonie kościoła umieścić statuę patronki naszej wspólnoty, którą jest Matka Boża Wniebowzięta – mówi ks. kan. Ryszard Kardas, proboszcz parafii, dziekan dekanatu Biała Południe. – Obecna rzeźba mierzy 3,5 m wysokości i jest wykonana z masy żywicznej. Ulokowano ją na tle mozaiki szkliwionej. Autorem figury jest rzeszowski artysta Marcin Szczepaniak. Prosiłem go, by projektując rzeźbę, wzorował się na obrazie Matki Bożej Wniebowziętej, który wisi w bocznej kaplicy świątyni. Wcześniej był umieszczony w głównym ołtarzu naszego starego drewnianego kościoła – dodaje kapłan.
Dzięki ofiarności wiernych
Rzeźba przedstawia Maryję wznoszącą się do nieba. Jej wzrok skierowany jest ku górze. Matka Boża jedną ręką dotyka serca, a drugą wznosi nad ziemię. Jest ubrana w białą suknię i błękitny płaszcz, który oplata Jej sylwetkę.
– Chcę podkreślić, iż parafinie nie szczędzili grosza i zawsze w wyznaczone niedziele składali na tacę hojne datki na ten cel. Wpływały też indywidualne ofiary od naszych wiernych, a nawet osób spoza parafii. Wszystkim składam serdeczne: „Bóg zapłać”. Wiem, że zawsze mogę liczyć na swoich parafian – podkreśla ksiądz proboszcz.
Zaznacza też, że na co dzień spotyka się z bardzo pozytywnymi opiniami na temat nowej inwestycji. Słowa uznania płyną zarówno od wiernych, jak i księży przybywających do parafii. Wszyscy są zdania, że piękna figura i mozaika niebywale ożywiły i upiększyły „kościół na Woli”. Statua zostanie uroczyście poświęcona 15 sierpnia, podczas sumy odpustowej.
Na rzecz kościoła
Nowa rzeźba nie była jedyną inwestycją podjętą z inicjatywy ks. kan. R. Kardasa. W ciągu ostatnich 12 lat udało się m.in. zamontować nowe nagłośnienie wewnątrz i na zewnątrz świątyni, założyć profesjonalny system wentylacyjny, który zapobiega zagrzybianiu ścian, zakupić dębowe ławki do nawy głównej, przeprowadzając dodatkowo renowację dotychczasowych siedzisk, a także wymienić stare konfesjonały na sześć nowych, dębowych. Dodatkowo zatroszczono się o założenie systemu odprowadzającego deszczówkę z terenu przy kościele i plebanii do kanalizacji burzowej, jak również utwardzono kostką parking oraz plac wokół kościoła i plebanii. Ponadto zamontowano witraże we wszystkich oknach świątyni i postarano się o nowy podjazd dla osób niepełnosprawnych. A wszystko to – jak podkreśla ksiądz proboszcz – dzięki owocnej współpracy z parafianami.
AWAW