Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Barwne malarstwo

19 marca w Galerii ES w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Renaty Owczaruk. Artystka zaprezentowała intrygujące, barwne i ekspresyjne prace.

Przedstawione na wystawie obrazy stanowią zapisy wrażeń z otaczającej nas rzeczywistości. Malarka na swój sposób ją interpretuje, upraszcza, redukuje i przekształca. Nadrzędną wartością w malarstwie R. Owczaruk jest kolor. I to widać w jej twórczości, którą w międzyrzeckiej galerii będzie można oglądać do 30 kwietnia.

– Prezentuję tu państwu głównie abstrakcyjne obrazy, które powstały na plenerach w różnych częściach Polski. Kolor i forma są w moim malarstwie dominujące. Eksperymentuję formą, bawię się kolorem, poszukuję ciekawych zestawień kolorystycznych, odcieni, kontrastu, aby jak najpełniej oddać to, co widzę, obserwuję i przeżywam. Każdy obraz to pewna historia i moja malarska wizja świata, otoczenia, zapis wrażeń tego, co przeżywam – podkreśla artystka.

W kraju i zagranicą

R. Owczaruk urodziła się w Białej Podlaskiej. Jest absolwentką wydziału artystycznego UMCS. Uzyskała dyplom z grafiki artystycznej, ukończyła też studia podyplomowe w zakresie nauczania sztuki. Artystka mieszka w Piszczacu, gdzie pracuje jako nauczycielka plastyki i muzyki. Zajmuje się malarstwem olejnym, pastelowym oraz grafiką. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Jej prace można oglądać na wystawach indywidualnych m.in. w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej i Łomazach. Prezentowała je też poza granicami naszego kraju.

BZ