Kultura
Źródło: TK
Źródło: TK

Barwy orientu pisane prozą

Na co dzień mieszka w Indonezji. Świat arabski nie ma przed nią tajemnic. Swoimi refleksjami dzieliła się z mieszkańcami Ryk i Kłoczewa. Dwie publiczne biblioteki gościły autorkę bestsellerowych powieści - Tanyę Valko.

W moich książkach przenoszę czytelników do krajów zdominowanych przez fundamentalizm islamski - mówiła pisarka. Jej pełnym emocji opowieściom przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób. Spotkanie zostało zorganizowane 10 maja w ramach Tygodnia Bibliotek.

Choć T. Valko ma na swoim koncie dziesiątki tytułów, sama o sobie mówi, że nie czuje się pisarką. – Jestem po prostu skrybą – przyznała. Jej pasją od wielu lat są kraje arabskie, a celem przybliżanie ich kultury Polakom. Wiedzę na temat tego regionu świata zdobyła już na studiach. Poznaną teorię wzbogaciła dużym doświadczeniem. – Spędziłam 13 lat w Libii, ucząc w polskiej szkole. Znałam ten kraj jeszcze zanim doszło do rewolucji. Kaddafiego nie odbierałam jako ciemiężyciela – opowiada T. Valko. Za to, co stało się ostatnio w krajach arabskich, obwinia zachodnią Europę. – Zwiedziłam Syrię wzdłuż i wszerz, wszędzie spotykałam się z życzliwością. Nie mogę uwierzyć w to, co dzisiaj dzieje się w tym państwie – dodała.

Dziś T. Valko mieszka w Indonezji – kraju innym niż pozostałe z tego kręgu kulturowego. – Mimo że znajduje się w nim najliczniejsza grupa muzułmanów na świecie, wszystkie religie cieszą się tolerancją. Mieszkańcy z uśmiechem podchodzą do każdego człowieka – zapewniała pisarka. Żyjąc z dala od domu rodzinnego, Tanya nie traci kontaktu z ojczyzną. Wciąż kultywuje narodowe tradycje i mówi w języku przodków. – Moje serce w połowie należy do Bliskiego Wschodu, ale druga połowa do Polski – podkreśliła.

Dotykając grozy

Świat przedstawiony w jej powieściach jest pełen autentyzmu. – Opisuję miejsca, w których byłam w czasie pokoju, ale o obecnej sytuacji dowiaduję się z telewizji Al Jazeera – opowiadała T. Valko. W poszukiwaniu źródeł często zapoznaje się też z dokumentami organizacji pozarządowych.

Na kartach książek T. Valko dominują przede wszystkim postacie fikcyjne. Ale bywają też i osoby znane, które autorka osadza w zdarzeniach naprawdę mających miejsce. – Moi bohaterowie razem ze mną przechodzą swoją drogę życiową. Niejednokrotnie wyrażają mój charakter i moje przemyślenia – wyjaśniała pisarka.

Najsłynniejszym dziełem Tanji Valko jest arabska saga. W każdej powieści z tego cyklu autorka przybliża trudną sytuację ludzi żyjących w krajach ogarniętych fundamentalizmem islamskim. – Książki są po to, by czytelnicy przenieśli się w te miejsca i zobaczyli ich grozę – zaznaczyła.

Zdaniem autorki największą gehennę przechodzą dziś kobiety. Są zastraszane przez dżihadystów, sprzedawane, bite i gwałcone. – Pisząc najstraszniejsze historie, często płaczę. Zawsze jednak chcę wszystko wiernie oddać czytelnikom – wyznała T. Valko.

Emocjonujące spotkanie wywarło na słuchaczach duże wrażenie. Z sali raz po raz słychać było zadawane pytania. Wielu uczestników kupiło najnowszą powieść pisarki.

Tomasz Kępka