Region

Basen w zupełnie nowej odsłonie

Trwał półtora roku, miał kilka opóźnień, ale warto było czekać.

Basen przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach jest nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a co najważniejsze - już można z niego korzystać. To była jedna z największych inwestycji miejskich ostatnich lat i to zarówno pod względem kosztów, jak i rozmachu prac. - Właściwie należy mówić o budowie, a nie o remoncie, bo ze starego obiektu zostały tylko ściany zewnętrzne. Wszystkie pozostałe elementy są nowe - zwraca uwagę prezydent Siedlec Andrzej Sitnik. - Mamy najnowocześniejszą technologię i nieckę ze stali nierdzewnej, która zastąpiła betonową - dodaje, zaznaczając, że remont blisko 30-letniego basenu jest ważny nie tylko dla uczniów SP nr 8, ale i mieszkańców miasta.

Koszt modernizacji to 15 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to dofinansowanie z Polskiego Ładu, 540 tys. zł dołożył samorząd województwa mazowieckiego, a ok. 4,3 mln zł pochodziło z budżetu miasta.

 

Zmieniło się wszystko

O remoncie basenu przy „Ósemce”, który został oddany we wrześniu 1994 r., mówiło się od lat. Przez dwie dekady – do otwarcia Parku Wodnego – była to jedyna pływalnia w mieście. Ząb czasu jak i tysiące korzystających z pływalni osób nie oszczędziły obiektu. – Od dawna podejmowaliśmy prace związane z podmurowywaniem niecki basenowej, tak by nie pękała i nie osiadała. Każdego roku trzeba było wymieniać lub uzupełniać płytki i przeprowadzać konserwacje – mówi dyrektor SP nr 8 dr Karol Wnorowski. – Dzisiaj zmieniło się wszystko, począwszy od wejścia. Mamy nową recepcję, szatnię, prysznice, szafki i oczywiście halę basenową. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pojawiła się dodatkowa przebieralnia i wyjście. W szatni i przebieralni zamontowano system elektronicznego powiadamiani, by w razie jakiegoś zdarzenia ratownik mógł szybko zareagować. Nowa jest też cała technologia oczyszczania i uzdatniania wody – wylicza dyrektor. W ramach projektu wymieniono też drzwi łączące pływalnię ze szkołą i do sali sportowej, wykonano wyjście ewakuacyjne z hali gimnastycznej wraz ze schodami i barierkami, powstała winda towarowa na dostawy chloru, jest też nowa centrala wentylacyjna z kolejnym wejściem. – To rzeczy, których potencjalny użytkownik nie widzi, ale są one ważne – zaznacza K. Wnorowski. 

 

Nowocześniej i oszczędniej

Nowoczesne technologie, jakie zastosowano podczas remontu i wprowadzono do projektu podczas jego realizacji, stanowią nie tylko wizytówkę obiektu, ale są także szansą na oszczędności. – Zamontowano lampy UV, dzięki czemu już podczas przepływu wody jest ona częściowo uzdatniana i usuwa wirusy, grzyby oraz bakterie. W filtrach zastosowaliśmy piasek kwarcowy o różnej granulacji, a zwykły węgiel zastąpiliśmy hydroantracytem. Zwiększy to żywotność złoża i zmniejszy częstotliwość jego wymiany – zaznacza starszy technolog Kazimierz Krajewski, dodając, iż wprawdzie przepisy obligują do wymiany wody raz do roku, to skuteczność filtracji jest tak duża, że można byłoby z tego zrezygnować. – Wcześniej wymienialiśmy wodę dwa razy do roku, a – kiedy była potrzeba – nawet i częściej. Jednorazowy koszt to ok. 15 tys. zł. Oszczędności będą też z zastosowania pomp pionowych zamiast poziomych. Są bowiem mniej narażone na wahania ciśnienia, mniej się niszczą i pewnie nas wszystkich przeżyją – zapewnia.

 

Stąd opóźnienia

Pierwotnie zakładano, że prace zakończą się w ubiegłoroczne wakacje. Jednak – jak to zwykle bywa podczas remontów starych budynków – pojawiły się niespodzianki. – Umowa była podpisana trzy miesiące po otwarciu ofert, więc opóźnienie było już na początku. W trakcie przebudowy konieczne okazało się wykonanie dodatkowych prac, których projektant nie mógł przewidzieć, bo ujawniły się dopiero po częściowych rozbiórkach – tłumaczy Karol Przesmycki z firmy Zeltech, głównego wykonawcy remontu.

Jak przyznaje Dariusz Godlewski, naczelnik wydziału programów rozwojowych w siedleckim magistracie, głównym problemem okazała się nieadekwatna do potrzeb nośność samego gruntu wewnątrz. – Nie dało się tego sprawdzić wcześniej ze względu na zabudowę niecką. Należało opracować koncepcję przynajmniej częściowej wymiany gruntu tak, by nie naruszyć ścian. Okazało się to skomplikowane i czasochłonne i spowodowało duże opóźnienie – przyznaje D. Godlewski.

 

Pierwszeństwo mają uczniowie

Z pływalni mogą korzystać mieszkańcy, jak podkreśla K. Wnorowski, to obiekt szkolny i prawem gospodarza jest to, że pierwszeństwo należy do uczniów „Ósemki”. Choć nie wszystkie klasy mają zajęcia wychowania fizycznego na basenie. – Inne szkoły również chcą przyjeżdżać na nasz basen, ale wiele z nich ma jeszcze ważne umowy z Parkiem Wodnym. Przyjmujemy zgłoszenia od instytucji oraz stowarzyszeń sportowych, które chciałyby tu trenować. Zakładamy jednak dostępność pływalni dla mieszkańców, zwłaszcza że po modernizacji mamy sześć torów, a nie jak dotąd pięć – informuje dyrektor SP nr 8.

Basen jest czynny w dni powszednie od 7.00 do 21.00, a w weekendy od 8.00 do 20.00. Cena biletu normalnego to 15 zł, ulgowego 9 zł. Są też zniżki dla seniorów i krwiodawców. 

Oficjalne oddanie basenu do użytku z udziałem przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego, władz miasta i zaproszonych gości odbyło się 9 lutego. Obiekt poświęcił proboszcz parafii Bożego Ciała w Siedlcach ks. kan. Andrzej Popławski.

DY