Kościół
Źródło: WA
Źródło: WA

Bazylika św. Pawła za Murami

Jest ona jedną z czterech bazylik patriarchalnych znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Tutaj spoczywają doczesne szczątki Apostoła Narodów. Stanowi ona też główne miejsce obchodów Roku św. Pawła, zainicjowanego przez Benedykta XVI 29 czerwca 2008 r.

Według legendy, tego samego dnia i o tej samej godzinie, w której ukrzyżowano św. Piotra, ścięto św. Pawła w miejscu zwanym dziś Tre Fontane – Trzy Fontanny (głowa Apostoła miała odbić się trzykrotnie od ziemi, powodując wytryśnięcie trzech źródeł), dawniej leżącym poza murami miasta, dziś stanowiącym część rzymskiej dzielnicy EUR. Ciało św. Pawła przeniesiono i pochowano bliżej centrum, przy Via Ostiense, około 3 km od miejsca śmierci. Tradycja podaje, że dokonała tego św. Lucyna. Już w IV w. nad grobem postawiono niewielki kościół, zastąpiony wkrótce ogromną bazyliką zbudowaną w latach 386-440 przez cesarzy: Teodozjusza I, Arkadiusza i Walentyniana II. Gmach przetrwał do fatalnej nocy z 15 na 16 lipca 1823 r., gdy wywołany przez naprawiających dach robotników pożar strawił go niemal w całości. Prace remontowe, polegające w zasadzie na wzniesieniu nowego kościoła, trwały do 1854 r. W ich trakcie starano się zachować pierwotny kształt budowli, co w znacznej mierze udało się.

Dziś świątynia dobrze oddaje nastrój wielkiego kościoła epoki późnoantycznej. Wrażenie robią jej monumentalne rozmiary: długość – 131 m i szerokość – 65 m. ...

WA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł