Aktualności
BCK dostanie nową szefową

BCK dostanie nową szefową

Bialskie Centrum Kultury będzie miało nowego dyrektora. Dotychczasowa i zarazem pierwsza szefowa tej instytucji złożyła rezygnację.

BCK powstało z połączenia Miejskiego Ośrodka Kultury i kilku osiedlowych domów kultury. Reforma miała przynieść oszczędności i przyczynić się do poprawy jakości funkcjonowania placówek kultury. Głośno było o zwolnieniach, remontach i konfliktach dyrekcji z pracownikami. Dyrektor Małgorzata Kadłubowska zrezygnowała z funkcji po niespełna rocznym kierowaniu BCK.

– Pani dyrektor powiedziała, że kierują nią powody osobiste. Być może przyczyniła się do tego nagonka, jaka wytworzyła się w ostatnim czasie. Każdy człowiek ma określoną granicę odporności. Rezygnację przyjąłem ze zrozumieniem i podziękowałem za pracę, jaką wykonała. Połączenia klubów kultury w jedną całość nie udało nam się dokonać przez 14 lat. Dziś sytuacja BCK w dalszym ciągu nie jest łatwa. Ponad 90% środków przeznaczanych jest na płace, tylko niewielka cześć trafia na prowadzenie działalności kulturalnej. Ten stan oznacza, że w BCK jest albo za dużo ludzi, albo za mało pieniędzy. Trzeba zmienić sposób organizacji. Mamy nadzieję, że zapoczątkowane zmiany będą kontynuowane, być może w innym stylu, przez drugą panią dyrektor. Nie wiem, czy zajdzie konieczność kolejnych zwolnień, nowa szefowa będzie miała w tym zakresie dużą swobodę – mówi Andrzej Czapski prezydent Białej Podlaskiej.

Władze miasta nie chcą organizować kolejnego konkursu na dyrektora BCK. Wystosowały pismo do ministra kultury, w którym proponują, by miejsce M. Kadłubowskiej zajęła Anna Leszczyńska, dotychczasowa kierownik referatu kultury i sportu. Teraz czekają na pozytywną opinię szefa resortu.

– Pani Leszczyńska ma do tego wszelkie predyspozycje. Stąd się wywodzi i bardzo dobrze zna środowisko. Wcześniej współpracowała z panem Izbickim, a potem z panią Kadłubowską. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do dotychczasowej pracy pani Leszczyńskiej. Od BCK oczekujemy zbilansowania, a nie zysków – tłumaczy prezydent A. Czapski.

Do momentu powołania nowego dyrektora funkcjonowaniem BCK zajmie się Wojciech Witkowski, dotychczasowy zastępca M. Kadłubowskiej.

Agnieszka Wawryniuk