Aktualności
Będą mieszkania

Będą mieszkania

Gmina Zbuczyn, patrząc na potrzeby mieszkańców, postanowiła włączyć się w Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową.  

Choć Zbuczyn jest gminą wiejską, widzi potrzebę inwestowania w budownictwo dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania czy domu. Samorządowi pomoże w tym dofinansowanie w wysokości 3 mln zł, jakie otrzymał ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dotacja to dopiero początek wsparcia budowy mieszkań przez instytucje państwowe i zostanie przekazana jako wkład gminy przy przystąpieniu w charakterze udziałowca do spółki SIM Mińsk Mazowiecki. Udział gminy ograniczy się niemal wyłącznie do przekazania spółce terenu, na którym powstaną mieszkania.

Jak zdradza Hubert Pasiak, wójt gminy Zbuczyn, działki przeznaczone pod budowę tanich mieszkań będą zlokalizowane w centrum Zbuczyna oraz w Krzesku-Majątku i Dziewulach. – W Zbuczynie to dwie lokalizacje: jedna na dwa budynki wielorodzinne, czyli trzypiętrowe bloki, a druga na szeregowce, natomiast w Krzesku Majątku i Dziewulach na szeregowce – wylicza. Wszystkie są działkami gminnymi. Inwestycja ruszy po dopełnieniu formalności, których jest sporo, bo samorząd formalnie nie jest jeszcze członkiem SIM Mazowieckie. – Rada gminy podjęła już stosowne uchwały, byśmy mogli przystąpić do spółki. Mamy od niej zaproszenie, więc wszystko jest na dobrej drodze – tłumaczy wójt, dodając, że gdy te formalności zostaną dopięte, rozpocznie się zbieranie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy.

Wstępne szacunki określają wielkość inwestycji na 60 mieszkań, które mogłyby zostać oddane do użytku w 2026 r. – Robimy to z myślą o mieszkańcach gminy Zbuczyn, ale też tych spoza jej terenu, którzy chcieliby u nas zamieszkać w – podkreśla H. Pasiak.

JAG