Będą walczyć z depresją
Na realizację „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” przeznaczono 8 mln zł. Projekt, który będzie realizowany w latach 2022-2024, uzyskał już pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Będzie obejmował bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania przesiewowe w kierunku depresji dla osób w wieku 12-21 lat. - Uzyskanie pozytywnej opinii AOTMiT to zielone światło do realizacji programu, który jest naszą odpowiedzią na rosnące problemy w zakresie zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Pandemia pokazała jedno: problemy najmłodszych jeszcze bardziej się uwypukliły.
Chorują coraz młodsi, mają problemy z reakcjami społecznymi. Sami sobie z tym nie poradzą. Stąd takie projekty jak ten, które szkoleniem z zakresu edukacji zdrowotnej obejmą również kadrę pedagogiczną, mają nieocenioną wartość – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Terapeuci apelują
– Wzrost liczby młodych ludzi borykających się z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi obserwuje się już od kilku lat. Często problemy dzieci i młodzieży są niedostrzegane, nierozumiane lub błędnie interpretowane zarówno przez rodziców, nauczycieli jak i rówieśników. Wydają się nam błahe, mało znaczące, bo przecież jakie problemy może mieć taki młody człowiek…? Tymczasem depresja jest powszechnym problemem. Badania wskazują na coraz wcześniejszy początek tej choroby – podkreśla Anna Laszuk-Laskowska, psycholog i psychoterapeuta.
Co wpłynęło na załamanie kondycji psychicznej młodych? – Najczęstszą przyczyną są nagłe zmiany, konflikty rodzinne, trudne lub traumatyczne wydarzenia z przeszłości, długotrwały stres, ale również czynniki dziedziczne. Ogromne znaczenie ma również izolacja społeczna związana z pandemią. Nadmiar obowiązków szkolnych, ale i zajęć dodatkowych, nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Młodzi są przemęczeni, przebodźcowani, potrzebują uwagi i zainteresowania rodzica – tłumaczy A. Laszuk-Laskowska. I dodaje: – Zaburzenia depresyjne i związane z nimi utrudnione funkcjonowanie w społeczeństwie często skłaniają dzieci i młodzież do sięgania po alkohol, substancje psychoaktywne, popychają do prób samobójczych oraz zachowań autodestrukcyjnych (np. okaleczeń). Dane dotyczące samobójstw są niepokojące. Według statystyk Komendy Głównej Policji, od stycznia do listopada 2021 r. ponad 1,3 tys. nastolatków próbowało odebrać sobie życie. To ponad 500 osób więcej niż w całym roku 2020. Niepokojące są również dane dotyczące wieku osób po próbie samobójczej, w statystykach policyjnych pojawiają się bowiem już siedmioletnie dzieci…
– Wczesne rozpoznanie objawów choroby, reagowanie na niepokojące zachowania i ewentualny kontakt ze specjalistą pozwoli zminimalizować nierzadko tragiczne skutki choroby, jaką jest depresja – przekonuje psycholog.
Potrzebne zmiany
Jak zapowiada marszałek Adam Struzik, konkurs dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, dysponujących odpowiednim personelem – m.in. psychiatrą i psychoterapeutą, którzy będą realizować „Program polityki zdrowotnej…”, zostanie wkrótce ogłoszony. A. Struzik zauważa jednocześnie, jak trudna jest sytuacja w psychiatrii dziecięcej. – Bez zmian systemowych nic się nie zmieni. Psychiatria jest niedofinansowana, a do tego brakuje lekarzy specjalistów. Tymczasem dane statystyczne nie napawają optymizmem. Młode pokolenie coraz częściej doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, depresji. Przyjmuje się, że około 630 tys. polskich dzieci cierpi z powodu zaburzeń psychicznych, a to znaczy, że na samym Mazowszu jest ich kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego ten projekt kierujemy właśnie do najmłodszych mieszkańców województwa. Pomoże on nie tylko w diagnozowaniu schorzenia, ale i w procesie terapeutycznym dzieci oraz ich rodzin – podkreśla.
Pieniądze na zdrowie
Władze Mazowsza od lat wspierają działania związane z ochroną zdrowia psychicznego zarówno dzieci, jak i dorosłych, m.in. dofinansowując placówki lecznicze, programy oraz zajęcia z edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia psychicznego. Warto przypomnieć, że niedawno oddano do użytku nowy budynek Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Do dyspozycji pacjentów przy ul. Koszykowej w Warszawie jest 50 gabinetów, sale do zajęć grupowych, dziennego pobytu, a także sala do integracji sensorycznej. Pracują tu psychologowie, psychoterapeuci, pedagodzy i terapeuci zajęciowi, lekarze specjaliści z psychiatrii dzieci i młodzieży oraz neurologii dziecięcej. Nowo otwarte centrum udziela również pomocy ambulatoryjnej.
Ponadto tylko w tym roku na realizację zadań publicznych z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży władze województwa przeznaczyły 3 mln zł. W ramach tych działań wybrano 30 podmiotów, które obejmą psychoedukację zarówno dzieci, jak i ich rodziców lub opiekunów. Jedną z form psychoedukacji będzie także spektakl „Pan Niezwykły”, przygotowany przez młodych ludzi z MCN, mówiący o tym w jaki sposób można radzić sobie z uzależnieniami, poczuciem osamotnienia czy depresją. Od 2020 r. na Mazowszu jest również realizowana trzyletnia kampania edukacyjna na temat zapobiegania zaburzeniom depresyjnym wśród dzieci i młodzieży „Lekcje o depresji”.
IZU