Aktualności
Będą zbierać żywność dla potrzebujących

Będą zbierać żywność dla potrzebujących

Już 8 i 9 grudnia Caritas Diecezji Siedleckiej włącza się w XXII edycję ogólnopolskiej zbiórki żywności ph.: „Tak, POMAGAM!”.

W tych dniach chętni wesprą osoby potrzebujące wsparcia żywnościowego z Mazowsza i Lubelszczyzny. W wybranych sklepach oznaczonych plakatem akcji na darczyńców będą czekać wolontariusze organizacji.
Caritas apeluje do każdego o przekazanie choćby pojedynczego produktu. Jest to gest solidarności, który może uchronić innych od głodu.
– Zbiórka żywności jest dla nas bardzo ważna. Chcemy, aby przed Świętami Bożego Narodzenia żywność w postaci paczek, trafiła do najbardziej potrzebujących takiego wsparcia – osób starszych, samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych, wielodzietnych rodzin. Część przekażemy też w formie pomocy doraźnej w późniejszym terminie – wymienia ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.
Podarować można m.in.: ryż, kasze, płatki śniadaniowe, cukier, mąkę, makaron, suszone warzywa strączkowe takie jak fasola, soczewica, groch, konserwy mięsne i rybne, puszki z owocami, dżemy, oleje roślinne, herbata, słodycze i bakalie. Kluczowe jest, aby była to żywność z długim terminem przydatności – dzięki temu nie zmarnuje się i będzie łatwa w przechowywaniu i transporcie.
W akcję zaangażowani są wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas i dwóch Centrów Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej – w Siedlcach i w Białej Podlaskiej. Łatwo ich poznamy dzięki identyfikatorom i rozdawanym ulotkom. Bez ich poświęcenia trudno byłoby na taką skalę zająć się pozyskiwaniem żywności.
– To nie tylko dyżurowanie przez dwa dni przy koszykach w sklepach, ale też transport, dystrybucja zebranych darów. Nasi wolontariusze pokazują, że są otwarci i uważni na potrzeby tych, którym samodzielnie jest trudno prosić o wsparcie. I my nie bądźmy obojętni – włączmy się w tą szlachetną inicjatywę – mówi Beata Prokurat, pracownik Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach.
Więcej informacji: Marta Próchnicka – koordynator projektów Caritas Diecezji Siedleckiej, tel. 504-429-423.
(AN)