Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Będzie odnowiony i ocieplony

Zarząd PKP ogłosił przetarg na wykonanie przebudowy dworca kolejowego w Terespolu. Oznacza to, że już wkrótce obskurny budynek doczeka się remontu.

Zadanie „Przebudowa dworca kolejowego w Terespolu” ma być współfinansowane z dotacji budżetu państwa. PKP stara się o 5 mln zł dotacji na remont budynku. Wiadomo już, że w budżecie państwa na 2010 r. zaplanowano 102 877 tys. zł dotacji dla PKP SA na przebudowę 32 dworców kolejowych. Wśród zaplanowanych do remontu obiektów znalazł się również dworzec terespolski.

Rozpoczną w przyszłym roku

Dziś wielki budynek dworca, pamiętający dobre dla niego czasy PRL-u, straszy obskurnym wyglądem, a i w jego wnętrzu nie jest lepiej. Planowane prace remontowe będą wykonane zarówno z zewnątrz, jak i w środku budynku, m.in. ma zostać ocieplony, a wszystkie okna i drzwi wymienione. Wewnątrz dworca będzie zamontowana winda osobowo-towarowa. Ułożone zostaną również nowe posadzki, na antresolę mają prowadzić ruchome drzwi, a sanitariaty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmienią się kasy, zaś na dworcu znajdzie się miejsce dla opiekuna z dzieckiem, punktów medycznego i informacyjnego oraz na cichą poczekalnię. Ponadto przebudowana zostanie kanalizacja, instalacja centralnego ogrzewania i wodociągowa. W budynku zamontowany będzie monitoring, przed dworcem powstanie parking dla samochodów i rowerów, a teren zostanie dokładnie oświetlony.

Na razie prace remontowe skupią się wokół budynku dworca. Polskie Linie Kolejowe zastrzegły bowiem, że remont pozostałej infrastruktury, m.in. peronów i tunelu, będzie możliwy dopiero po 2014 r. Prace remontowe prawdopodobnie rozpoczną się w przyszłym roku, a zakończą w 2011 r.

Plac przy dworcu też się zmieni

Kolej chce zaangażować do współpracy samorząd. Dlatego 4 listopada odbyło się spotkanie zainteresowanych przebudową dworca. Wzięły w nim udział władze Terespola, lubelskiego oddziału PKP i oddziału regionalnego PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Warszawie. Jacek Danieluk, burmistrz Terespola, zadeklarował współpracę z PKP w miarę posiadanych przez miasto możliwości. Okolice dworca już od dwóch lat zmieniają swój wygląd.

W 2007 r. przebudowano odwodnienie placu, przez co zlikwidowano problem zalegających wód opadowych. Ponadto plac przed dworcem od 2008 r. jest własnością miasta. Nabywając go, samorząd zobowiązał się do utrzymana jego dotychczasowej funkcji, czyli wyznaczenia pasa ruchu o szerokości 3 m celem umożliwienia dostępu do dworca podróżnym, służbom kolejowym i ratowniczym.

Już ponad rok temu okolice dworca przeszły niewielki remont wykonany wspólnie przez kolej i samorząd. Prace trwały cztery miesiące i kosztowały w sumie 360 tys. zł. Wykonano nowy chodnik wzdłuż budynku, wydzielono miejsca parkingowe i poprawiono stan placu przed budynkiem.

W planach pawilony handlowe

W planach samorządu jest też kompleksowe zagospodarowanie okolic dworca. Koncepcja zagospodarowania terenu miasta w pobliżu dworca jest aktualna i będzie zrealizowana w okresie dwóch do trzech lat. Zakłada m.in. zlikwidowanie istniejących tam obskurnych budek i zbudowanie pawilonów handlowo-usługowych.

BZ