Aktualności
Będzie szybciej i bezpieczniej

Będzie szybciej i bezpieczniej

W poniedziałek 31 sierpnia przestaną kursować pociągi osobowe z Lublina do Lubartowa i Parczewa. Przerwa spowodowana przebudową 30 km fragmentu linii kolejowej między Parczewem i Lubartowem potrwa rok

Tego samego dnia składy dalekobieżne zmierzające ze stolicy Lubelszczyzny przez Łuków do Warszawy na jednym z odcinków trasy zostaną zastąpione tymczasową komunikacją autobusową.

Przebudowa peronów, torów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz budowa nowych przystanków pochłonie blisko 90 mln zł. Powstaną dwa nowe przystanki w Laskach i Berejowie. Perony będą oświetlone, wyposażone w wiaty i czytelne oznakowanie. Podobnie jak wszystkie nowe i modernizowane obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. W planach jest także gruntowna modernizacja stacji Parczew oraz przystanków: Pałecznica, Brzeźnica Bychawska, Tarło, Gródek, Zabiele, Parczew Kolejowa, Ciecierzyn.

 

Szybciej i bezpieczniej

Na całym modernizowanym odcinku zostaną wymienione tory i urządzenia sterowania ruchem. Remont obejmie także mosty i wiadukty, które będą przystosowane do przenoszenia większych obciążeń i przyjęcia cięższych składów towarowych. Wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego zapewni 13 zmodernizowanych przejazdów drogowo-kolejowych. Po zakończeniu inwestycji prędkość pociągów osobowych na całej trasie zostanie zwiększona do 120 km/h.

 

Na razie autobusem

Przez rok zamiast pociągów regionalnych między Lublinem, Lubartowem i Parczewem mają kursować autobusy. Komunikacją autobusową (na odcinku z Lublina do Łukowa) będą zastąpione również dwa pociągi dalekobieżne (TLK Tuwim oraz IC Inka) jadące z Lublina do Warszawy przez Lubartów, Parczew i Łuków. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele kolei, niewykluczone, że na tego typu podróż nie będzie chętnych, bowiem w tym wypadku przejazd z Lublina do stolicy kraju wydłuży się aż do 4,5 godzin. Rozpoczynająca się za kilka dni modernizacja jest kolejnym etapem prac na linii kolejowej nr 30. W 2017 r. wykonano warte blisko 100 mln zł prace na 52-kilometrowym odcinku z Parczewa do Łukowa.

MLS