Bez przegranej w lidze

MKK w Pucharze Polski uległ nieznacznie Enerdze, a w lidze pokonał AZS UW. SKK zwyciężył po dogrywce w Bielsku Podlaskim.

Zdecydowane liderki I ligi gr. A – koszykarki MKK Siedlce stoczyły bardzo wyrównany bój z zajmującą wysokie, bo czwarte miejsce w Basket Lidze Kobiet Energą Toruń. Drużyna z Siedlec bliska była sprawienia niespodzianki, bowiem prowadziła przez znaczną część meczu, a w pewnym momencie przewaga MKK wynosiła nawet 11 pkt. Kto wie, jaki byłby końcowy wynik, gdyby parkietu nie opuściły za pięć przewinień dwie podstawowe zawodniczki MKK: Elżbieta Mukosiej i Katarzyna Salska. Energa, która niczym specjalnym nie wyróżniła się przez trzy kwarty, dopiero w czwartej zagrała lepiej i minimalnie pokonała siedlczanki.

Wygrały wszystko

W 16 spotkaniach rozgrywek zasadniczych w I lidze gr. A koszykarki MKK Siedlce wygrały wszystkie mecze, bezapelacyjnie meldując się po tej części rywalizacji na pierwszym miejscu. W ostatniej kolejce zespół z Siedlec zmierzył się z AZS Uniwersytet Warszawski. Mecz w stolicy lepiej zaczął zespół gospodarzy, w następstwie czego po pierwszej kwarcie prowadził 14:9. W kolejnych trzech dominacja MKK nie podlegała dyskusji, zwłaszcza w drugiej i trzeciej kwarcie siedlczanki pokazały klasę, grając bardzo dobrze w obronie. Przed ostatnią częścią meczu MKK wygrywał 47:31 i praktycznie rozstrzygnął losy spotkania na swoją korzyść. Teraz po cztery najlepsze zespoły z obu grup: A i B – z zaliczeniem meczów między sobą z rozgrywek zasadniczych – zagrają po sześć spotkań (mecz i rewanż) z rywalkami z drugiej grupy. Po tej części rywalizacji nastąpią play-offy. Pierwsza drużyna zagra z czwartą, a druga z trzecią w zmaganiach do dwóch zwycięstw. Wygrane zespoły z tych konfrontacji awansują do najwyższej klasy rozgrywkowej. Rywalkami MKK w finale ligi będą zespoły z gr. A, w której występowały: AZS UMCS Lublin, AZS UW Warszawa i SMS Łomianki, oraz z gr. B, z którymi zagrają: Poznań City Center AZS, Ślęza Wrocław, Dekorex Pabianice, Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Pozostałe drużyny z obu grup na podobnych zasadach zmierzą się w walce o utrzymanie w I lidze.

Tur postraszył

Koszykarze SKK Siedlce byli bliscy doznania drugiej przegranej w tegorocznych rozgrywkach. Mecz z Turem w Bielsku Podlaskim podopieczni Wiesława Głuszczaka zaczęli słabo i po pierwszych 10 min przegrywali aż 11:27. Wprawdzie w drugiej kwarcie odrobili 8 pkt, ale już w następnej stracili pięć kolejnych. Tur prowadził więc przed ostatnią kwartą 11 pkt. Końcowe 10 min było bardzo emocjonujące. Pogoń siedlczan powiodła się na 2,5 min przed zakończeniem spotkania, kiedy to po raz pierwszy wyszli na prowadzenie 63:62. Tur nie dał jednak za wygraną i ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem. W związku z tym o końcowym wyniku musiała zadecydować dogrywka. W tej zdecydowanie lepsi okazali się siedlczanie, którzy wygrali aż 18:4 i całe spotkanie 89:75. SKK panował w dogrywce, dzięki świetnej postawie Kamila Sulimy, który zdobył w tym okresie aż 13 pkt.

MOIM ZDANIEM

Arkadiusz Mazurkiewicz – prezes MKK

Mecz z AZS UW w Warszawie chcieliśmy wygrać, by zakończyć rozgrywki z kompletem zwycięstw. Na początku rywalki trochę nas zaskoczyły, ale potem dobra gra – zwłaszcza w obronie – pozwoliła nam wygrać zdecydowanie różnicą prawie 20 pkt. Przed nami kolejny rozdział ligowej rywalizacji, do której stajemy z kompletem sześciu zwycięstw. Jesteśmy więc w bardzo dobrej sytuacji i musimy to wykorzystać w dalszej części rozgrywek.

V runda Pucharu Polski

MKK Siedlce – Energa Toruń 66:68 (16:11, 13:16, 21:17, 16:24)

MKK: Urbaniak 26, Krzywoń 12, Salska 11, Chaliburda 6, Dobrowolska 4, Mukosiej 4, Niedzielska 3, Jurkowska. Trener: Mołłow.

Energa: Dixon 17, Vrdoljak 14, Walich 14, Dosty 11, Idczak 7, Wieczyńska 3, Gulak-Lipka 2, Darnikowska, Ratajczak, Zając. Trener: Omanić.

Awans: Energa Toruń

Pozostały wynik V rundy: Ślęza Wrocław – Basket ROW Rybnik 59:66

I liga kobiet

18 kolejka

AZS Uniwersytet Warszawski – MKK Siedlce 48:67 (14:9, 7:19, 10:19, 17:20)

MKK: Chaliburda 11, Mukosiej 11 Urbaniak 11, Niedzielska 10, Jurkowska 8, Dobrowolska 6, Bibrzycka 4, Krzywoń 4, Salska 2. Trener: Mołłow.

Pozostałe wyniki: SMS PZKosz Łomianki – Baton Basket 25 Bydgoszcz 79:61, Mon-Pol Płock – VBW GTK Gdynia 65:54, KKS Olsztyn – AZS Uniwersytet Gdański 89:72