Bez wstydu po pomoc
Płodowy zespół alkoholowy - FAS (Fetal Alcohol Syndrome) i spektrum poalkoholowych zaburzeń płodu - FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) - terminów tych, jak tłumaczy Lech Zakrzewski, wieloletni terapeuta, używa się na określenie szkód zdrowotnych dotyczących układu nerwowego dziecka narażonego na działanie alkoholu w życiu płodowym. - Z FAS i FASD się nie wyrasta! - podkreśla, przypominając, że jedyną bezpieczną dawką alkoholu dla kobiety będącej w ciąży oraz rodziców planujących poczęcie dziecka jest... dawka zerowa. Na całkowitą abstynencję w okresie prenatalnym jako najskuteczniejszą ochronę dziecka przed płodowym zespołem alkoholowym wskazuje także Joanna Manołow prowadząca wraz z mężem rodzinę zastępczą. W ich domu w ciągu dziewięciu lat mieszkało 45 dzieci, w tym 26 ze zdiagnozowanym FAS lub FASD.
– Nie każda ilość alkoholu musi być powodem ciężkich wad u dziecka, natomiast każda stanowi ryzyko. Z piciem alkoholu w ciąży jest jak z grą w rosyjską ruletkę, gdzie stawką jest życie potomstwa – akcentuje.
Określając alkohol mianem niebezpiecznego teratogenu (z grec. teratos – potwór) [czynnik pochodzący ze środowiska zewnętrznego działający na organizm w okresie jego rozwoju wewnątrzłonowego – przyp.], przypomina, iż jest on odpowiedzialny za 7% poważnych wad wrodzonych płodu. – Rozwijający się płód można porównać do domu w budowie. Alkohol niszczy materiały budowlane, które nie mogą zostać wymienione na nowe. Z tego powodu szkody są nieodwracalne – zauważa, dodając, iż największe zachodzą w pierwszych kilkunastu tygodniach ciąży – w okresie organogenezy, czyli tworzenia się i rozwoju narządów .
Potrzeba dodatkowego mózgu
Wśród charakterystycznych cech dysmorficznych [zmiany rysów powodujące pewien charakterystyczny wygląd twarzy – przyp.] dziecka z FAS J. Manołow wymienia m.in.: szeroko rozstawione oczodoły, szeroką nasadę nosa, brak rynienki podnosowej, skrócone szpary powiekowe, słabo rozwiniętą żuchwę, nisko osadzone małżowiny uszne – opadające powieki. – Te anomalie budowy twarzy są najbardziej widoczne w okresie wczesnego dzieciństwa. ...
AW