Aktualności
Bez zniżek dla uczniów

Bez zniżek dla uczniów

Jak zdecydowali siedleccy radni, uczniowie z miasta i gminy Mordy, jeżdżący autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, nie będą mieć 50% zniżki na przejazdy.

W związku z tym zostanie utworzona IV strefa biletowa. Powód? Gmina Mordy jako jedyna nie podpisała odpowiedniego porozumienia z miejskim przewoźnikiem. – Marszałek województwa mazowieckiego zaprzestał dotowania ulgi, w związku z czym mieliśmy dwa rozwiązania: albo kursować bez nich, albo podjąć rozmowy z władzami gmin i podpisać umowy o dopłatach – tłumaczy Krzysztof Dębiński, prezes MPK.

Stosowne porozumienia podpisała zdecydowana większość samorządów – Siedlce, Zbuczyn, Suchożebry, Mokobody, Kotuń, Skórzec oraz Wiśniew. Wymienione gminy będą zwracały pieniądze za ulgi w strefach II i III, co będzie korzystne dla mieszkańców. Na takie rozwiązanie nie zdecydowało się jednak miasto i gmina Mordy, zatem na tym terenie nie będzie żadnych ulg. Uczniowie wsiadający do autobusu zapłacą tyle samo, co dorośli, czyli 4,8 zł za bilet jednorazowy. Miesięczny karnet to koszt w wysokości 160 zł. Mordy będą teraz stanowić IV strefę biletową, utworzoną specjalnie dla odróżnienia od gmin III strefy, które weszły do systemu refundacji.

Wszystko zaczęło się od decyzji marszałka województwa mazowieckiego, zgodnie z którą siedlecki przewoźnik musi zwrócić prawie 2,5 mln zł dopłat do przejazdów ulgowych dla dzieci i młodzieży na trasach z pobliskich miejscowości. Od roku 2009 do 2012 urząd marszałkowski przeznaczał na ten cel po kilkaset tysięcy złotych, ale ostatecznie stwierdził, że świadczenie te nie przysługiwały. MPK wnioskowało o to, aby od nowego roku zaskarżone ulgi pokrywały lokalne samorządy. Większość gmin zgodziła się na to, by od przyszłego roku przejąć koszty finansowania zniżek.

GU