Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bezdomna fotografia

29 września w Białej Podlaskiej na kilka godzin pojawi się Galeria Bezdomna. Chętni będą mogli obejrzeć ciekawe zdjęcia w niebanalnym wnętrzu.

Galeria Bezdomna polega na prezentowaniu fotografii w pustostanach, opuszczonych kamienicach, fabrykach czy pomieszczeniach przeznaczonych do remontu. Twórcy, którzy chcą wziąć udział w przedsięwzięciu, przychodzą określonego dnia i sami montują wystawę. Muszą zabrać ze sobą sprzęt do zawieszenia prac – przydatne będą młotek, gwoździe, taśma klejąca, sznurki i linki. Każdy wyszukuje sobie w pomieszczeniu wolne miejsce (może to być zarówno podłoga i ściany, jak również sufit) i zawiesza prace. Oprócz dobrego zdjęcia liczy się bowiem pomysł jego ekspozycji. W Warszawie podczas Galerii Bezdomnej fotografie wieszano na drabinie, stalowych stelażach, kafelkach w toalecie, na balustradach, a nawet umieszczano na podłodze w skrzynce po ziemniakach. Pomysłodawcami tego typu prezentacji fotograficznej byli Tomasz Sikora i Andrzej Świetlik.

Tanio i dla każdego

Organizatorem bialskiej Galerii Bezdomnej są Miejski Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, Fotoklub Podlaski oraz Urząd Miasta. Ich zadanie kończy się jednak na znalezieniu odpowiedniego lokalu, reszta należy do wystawców.

Galeria pojawi się 29 września w piwnicy pod Urzędem Miasta i będzie otwarta dla zwiedzających od 10.00 do 17.30. Nie wiemy, kto zaprezentuje na niej własną twórczość, bo takie też są założenia inicjatywy. Pokazać swoje zdjęcia może każdy, zarówno profesjonalista, jak i amator. Nikt nie dokonuje selekcji prac, nie narzuca tematyki, techniki, formatu ani ilości eksponowanych zdjęć. Mogą być one oprawione w ramy, jak i w formie „gołych” odbitek przyklejonych do ściany. Po zakończeniu imprezy autorzy muszą od razu demontować wystawę.

Galeria Bezdomna, w porównaniu do innych ekspozycji, nie potrzebuje żadnych nakładów finansowych. Wieści o tym, że zagości w jakimś mieście, rozchodzą się pocztą pantoflową i przez Internet. Aby nagłośnić imprezę, organizatorzy korzystają też z pomocy mediów. Warto dodać, że tu nikt nie prowadzi eliminacji. To, co zostanie pokazane, zależy wyłącznie od poziomu autocenzury wystawiających.

Każdy, kto zechce zaprezentować swoje zdjęcia szerszemu gronu odbiorców, powinien przyjść 27 września, między 10.00 a 14.00, do piwnicy pod Urzędem Miasta (ul. Piłsudskiego 3), aby dokonać montażu wystawy. W dniu otwarcia GB autorzy przychodzą ze swoimi gośćmi, przynoszą także poczęstunek dla oglądających ekspozycje.

Galeria Bezdomna gościła do tej pory m.in. w Warszawie i Białymstoku. Bialska wystawa odbędzie się w ramach tegorocznych Dni Patrona Białej Podlaskiej – św. Michała Archanioła.


MOIM ZDANIEM

Małgorzata Piekarska
koordynator wystawy

Galeria Bezdomna w Białej Podlaskiej zagości po raz pierwszy. Nie wiemy, kto weźmie w niej udział ani ile osób wystawi swoje prace. Z organizacją tego typu imprezy nosiliśmy się już od roku, a Dni Patrona Miasta są ku temu świetną okazją. Piwnica pod Urzędem Miasta jest ciekawym miejscem. 10 lat temu, gdy istniał tam jeszcze bar „Piwnica”, Fotoklub Podlaski organizował w pomieszczeniu wystawy tematyczne. Teraz są tam tylko mury z czerwonej cegły… Chcielibyśmy, aby owocem wystawy był katalog. Na fotografiach zostaną uwiecznione przygotowania do ekspozycji, wernisaż i uczestniczący w nim ludzie. Wymienimy w nim również autorów, którzy zdecydowali się pokazać szerszemu gronu swoją twórczość. Mam nadzieję, że Galeria Bezdomna spodoba się bialczanom i że w przyszłości ponownie zagości w mieście.

Agnieszka Wawryniuk