Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bezinteresownie i licznie

W piątek 25 maja na placu im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach zgromadzili się ci, którym pomaganie i działanie na rzecz innych weszło w krew.

Wszystko za sprawą II Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych „Moda na działanie”, jaki odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach. Tego dnia mieszkańcom Siedlec i okolicznych miejscowości zaprezentowały się organizacje, stowarzyszenia, kluby oraz inicjatywy działające w naszym regionie. Co ważne, w trakcie pikniku można było zasięgnąć porady w punkcie konsultacyjnym.

Najczęściej pytano, jak utworzyć organizację pozarządową i poradzić sobie z jej aktywnym funkcjonowaniem. Nie zabrakło również osób zainteresowanych formami wolontariatu. Ci, którzy nie mieli jeszcze pomysłu na swoją przyszłość, a wiedzieli już, że chcą włączyć się aktywnie w działanie na rzecz innych, mogli podpatrzeć, jak robią to „fachowcy”. Na placu rozstawiły się stoiska promocyjne stowarzyszeń, które od lat aktywnie działają w regionie i tworzą już swoistą społeczność. Nie zabrakło m.in. PTTK, Grupy EkoLogicznej, zespołu Seniorynki, Spółdzielni Socjalnej Zioła Siedleckie, Siedleckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Alzhaimera, Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej, Polskiego Związku Niewidomych Okręg Mazowiecki, Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Siedlcach, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Banku Żywności, KOS, UKS „Siódemki”, UKS „Rawy” Siedlce, Miejskiego Klubu Rugby Pogoń Siedlce, Hufca ZHP Podlasie, Federacji Organizacji Pozarządowych Wschodnie Mazowsze, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, NLOT i wiele innych. Prezentowało się blisko 30 organizacji pozarządowych, a ofertę stoisk tworzyło setki ich członków i wolontariuszy. I – co najważniejsze – z ofertą organizacji zapoznały się tysiące Siedlczan.

 

Dla każdego

Impreza to także atrakcje dla całych rodzin, stąd występy artystyczne, konkursy, warsztaty, pokazy, zawody sportowe, animacje dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

– 25 maja w Siedlcach biło prawdopodobnie społeczne serce Polski – podsumowuje wydarzenie Hubert Pasiak, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. – Trudno sobie wyobrazić, aby tego dnia na terenie naszego kraju była większa aktywność społeczna niż u nas. Dzień Siedleckich Organizacji Pozarządowych odbył się po raz drugi i uważam, że to był strzał w dziesiątkę samorządu miasta Siedlce, który zdecydował się dofinansować wydarzenie. Jest ono potrzebne i ważne – dodaje, podkreślając, że w ten sposób tworzy się okazję do pokazywania i promowania działalności organizacji społecznych, zazwyczaj bardzo pożytecznej, której często jednak nie widać. – Każdy mógł przyjść i zobaczyć, jak funkcjonują stowarzyszenia czy fundacje i dowiedzieć się, w jaki sposób do nich dołączyć – wylicza zalety tej imprezy. – To jest właśnie skuteczne i dość proste w formie budowanie kapitału społecznego i w konsekwencji społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla.

 

Ważne, bo wspólne

Piknik był również okazją do integracji samych organizacji i ich członków. – Ten wspólnie spędzony czas stworzył przestrzeń do poznania się liderów i członków oraz wymiany doświadczeń – zauważa H. Pasiak. – Podczas pikniku dowiedziałem się o nowych pomysłach na wspólne działania siedleckich organizacji! – dodaje z uśmiechem. – W imieniu zarządu i pracowników Stowarzyszenia SOKIAL, które wzięło w tym roku odpowiedzialność za organizację Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych, składam serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział w tym działaniu: miastu Siedlce, partnerom, licznym sponsorom, mediom, organizacjom, które się promowały oraz mieszkańcom Siedlec i regionu. Mogę już teraz powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z efektów tego wydarzenia, choć – jak to zazwyczaj bywa w przypadku działalności organizacji pozarządowych – ich owoce będą liczniejsze i smaczniejsze, niż się tego spodziewamy! – dodaje.

JAG