Rozmowy

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Rozmowa ze starostą powiatu włodawskiego Mariuszem Zańko.

Powiat włodawski leży przy granicy z Białorusią i Ukrainą. Czy mieszkańcy i turyści - zwłaszcza że przed nami sezon letni, a Okuninka cieszy się dużą popularnością - mogą czuć się tu bezpiecznie?

Absolutnie jest bezpiecznie. Współpracujemy ze służbami, które strzegą naszej granicy i robią to bardzo dobrze oraz skutecznie. Trzeba pamiętać, że znajdujemy się w trochę w lepszej sytuacji niż Podlasie, ponieważ mamy cudowną, piękną, ale też trudną do przekroczenia rzekę Bug.

To nie tylko nasz atut, ale również bufor bezpieczeństwa. Owszem chcielibyśmy, by była bardziej dostępna, lecz warto docenić, iż stanowi naturalną zaporę.

Podsumowując: jest bezpiecznie. Straż graniczna, wojsko, policja są przygotowane do obrony granicy, a my jako samorząd do – zapewnienia bezpieczeństwa turystom, uzupełniając działania służb m.in. większą liczbą funkcjonariuszy nad Jeziorem Białym w Okunince czy podejmując starania o utworzenia tam stałego punktu ratownictwa medycznego i inne inicjatywy związane z porządkiem publicznym. Zatem zapraszamy turystów i czekamy na nich, bo nic złego się nie dzieje, granica jest szczelna, a my jesteśmy gotowi na sezon wakacyjny. 

 

Przez powiat włodawski ma przebiegać zapowiadana przez rząd Tarcza Wschód. Czy są już jakieś konkrety w odniesieniu do naszego regionu?

Jesteśmy świadomi zagrożeń geopolitycznych związanych z nielegalnymi migrantami i wojną w Ukrainie, dlatego każde zabezpieczenie i uszczelnianie granicy przyjmujemy pozytywnie. Na razie jednak większość tych działań jest na poziomie projektów. Warto zauważyć, że stanowią one pewną kontynuację kroków, jakie podejmował poprzedni rząd. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł