Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bezpieczeństwo postawione na nogi

Prawidłowo dobrane obuwie to podstawa zdrowia. Banał? Może i tak, ale prawdziwy. Szczególnie gdy dotyczy prac w gospodarstwie rolnym, gdzie nietrudno o poślizgnięcie czy upadek.

Jeśli wierzyć Wikipedii, już w 3300 r. p.n.e. praczłowiek chodził w nieprzemakalnych butach z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. Dla komfortu i higieny wkładał w nie słomę z trawy. Obuwie noszono też 1500 lat p.n.e. w Afryce. Były to sandały wykonane z papirusu. Natomiast starożytni Grecy preferowali sandały na grubej podeszwie ze skóry, korka lub drewna. W średniowiecznej Europie noszono trzewiki, półbuty pantofle. W 1845 r. wynaleziono maszynę do zszywania cholewki, co zapoczątkowało masową produkcję obuwia.

Od prawieków przeznaczeniem obuwia jest ochrona stóp przed urazami i zapewnienie komfortu podczas chodzenia. W zależności od typu, pełni również dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed zimnem i wodą, zapewnienie odpowiedniej przyczepności na śliskich powierzchniach czy ochrona przed substancjami szkodliwymi. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł