Rozmaitości
b2b-partner.pl
b2b-partner.pl

Bezpieczna chemia

Ból głowy, zawroty, łzawienie oczu? To niekoniecznie musi być przemęczenie, a zatrucie środkami ochrony roślin.

Jeśli pojawiają się mdłości, wymioty czy utrata przytomności, należy szybko reagować. Brak wiedzy i umiejętności, pośpiech czy niedokładność podczas stosowania niebezpiecznych substancji mogą spowodować ostre zatrucie wywołane jednorazowym wchłonięciem dużej dawki preparatu, ale też przewlekłe, które trudniej zdiagnozować i leczyć. To drugie powstaje na skutek kumulowania się małych dawek substancji niebezpiecznych w organizmie przez dłuższy czas. Niekiedy daje o sobie znać dopiero po latach i wcale nie jest tak łatwe do zdiagnozowania, bo nikt nie wiąże go z pracą rolnika.

A to właśnie oni są szczególnie narażeni na zatrucia przewlekłe, bo przez wiele dni w roku pracują ze środkami ochrony roślin czy nawozami.

 

Niebezpieczne, choć dozwolone

Postęp w rolnictwie sprawił, że obecnie rolnik ma częstszy kontakt ze środkami ochrony i nawozami niż 15-20 lat temu. Czy przez to jest bardziej narażony na ich szkodliwe działanie? – Odpowiedź nie jest jednoznaczna – zauważa dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Raszewski z Zakładu Toksykologii i Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. ...

Monika Grudzińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł