Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bialczanka w prezydenckich ogrodach…

Mieszkańcom Białej Podlaskiej pani Elżbiety Chaberskiej raczej nie trzeba przedstawiać. Kiedyś działaczka opozycyjna i organizatorka Mszy za Ojczyznę, dziś aktywnie działająca studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wolontariuszka i... babcia.

Pierwszy raz spotkałam panią Elżbietę przed rokiem, kiedy przyszła do naszej redakcji opowiedzieć o planach przygotowania albumu nt. bialskiej Solidarności. To pełna energii i radości życia osoba, która we wszystkich wzbudza wielka sympatię. Pani Chaberska niejednokrotnie była doceniana za działalność w szeregach opozycji. Dziś nadal pielęgnuje ideały solidarnościowe i – jeśli tylko ma okazję – spotyka się ze znajomymi z „tamtych” lat. Wciąż marzy, by Polska, o którą walczyli solidarnościowcy, wreszcie stała się rzeczywistością.

Na rocznicowych obchodach

Przypadające w tym roku obchody 20-lecia obalenia komunizmu w Europie Środkowowschodniej były jedną z najważniejszych uroczystości w powojennej Polsce. Wszak to nasz kraj jest tym, w którym zaczęło się dzieło pokojowego obalania komunizmu. Symbolem polskiego oporu był, i pozostał, Gdańsk. Właśnie w tym mieście robotnicy otwarcie wystąpili przeciwko ciemiężeniu obywateli i odmawiania społeczeństwu  podstawowych swobód obywatelskich. Na Wybrzeżu, ale też w innych częściach kraju, walczono o wolność dla Polski i Europy. ...

Magdalena Szewczuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł