Diecezja
HAH
HAH

Biblia życiowym drogowskazem

Znamy laureatów diecezjalnego etapu 27 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Głównym celem OKWB organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. Tegoroczny zakres tematyczny obejmuje Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków. Finał etapu diecezjalnego odbył się 20 kwietnia w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim. Uczestnicy w części pisemnej odpowiadali na 45 pytań. Po niej siedmioro uczniów z najlepszymi wynikami wzięło udział w części ustnej. Laureatów udało się wyłonić dopiero po dwóch dogrywkach.

Pierwsze miejsce zdobył Konrad Szychulski z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej, na drugim uplasował się Filip Sienkiewicz z I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, a na trzecim znalazła się Natalia Wesołowska z I LO w Garwolinie. Cała trójka będzie reprezentować diecezję siedlecką podczas ogólnopolskiego finału OKWB, który odbędzie się w dniach 5-6 czerwca w Niepokalanowie.

 

Po dwóch dogrywkach

Laureaci zgodnie podkreślają, że to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego słowa. – Emocje były ogromne, stres również, bo to już wyższy etap. Wiadomo, że każdy z uczestników chciał dostać się do etapu ogólnopolskiego, nie tylko ze względu na nagrody, ale dlatego, że zna Biblię i ona jest ważna w jego życiu, wyznacza sens życia i drogę, którą ma podążać – stwierdza K. Szychulski. Przyznaje, że przygotowania do konkursu są czasochłonne. – Przeczytanie każdej z ksiąg Pisma Świętego zajmuje sporo czasu, a Powtórzonego Prawa szczególnie, bo jest pisana innym, cięższym językiem niż List do Hebrajczyków. Przede wszystkim ma więcej treści, rozdziałów – podkreśla finalista, dodając, że najwięcej trudności sprawiły mu pytania w części pisemnej, gdzie należało podać konkretny podrozdział, z którego pochodził cytowany fragment.

Radości ze znalezienia się w gronie trójki laureatów nie kryje N. Wesołowska. – Nie przypuszczałam, że mogę tak daleko zajść. Był stres, bo nie wiedziałam, czego się spodziewać. Pierwszy raz jestem na tego typu konkursie – przyznaje.

– To był nieprzewidywalny etap. Pierwszy raz zdarzyło nam się, że w trakcie części ustnej były aż dwie dogrywki – mówi Ewa Makowska, koordynator OKWB diecezji siedleckiej. – Byliśmy w szoku, że tura ustna tak szybko przebiega, a uczestnicy tak płynnie odpowiadają na pytania – dodaje.

 

Z nadzieją na sukces w finale

Nad poprawnym przebiegiem etapu diecezjalnego konkursu czuwała komisja konkursowa, której przewodniczył ks. Rafał Pietruczuk. – Księga Powtórzonego Prawa nie należy do ksiąg, które są najczęściej używane w liturgii czy katechezie. Widać było, że uczestnicy konkursu włożyli spory wysiłek, aby ją przyswoić. Wielu z nich, zwłaszcza ci, którzy przeszli do etapu ustnego, naprawdę w dobrym stopniu opanowało tę księgę – podkreśla kapłan. I zwraca uwagę, że ideą konkursu nie jest poznawanie Pisma Świętego jako zabytku starożytności, ale chodzi o to, żeby wejść w głąb. – Temu służyła celebracja słowa, która była przez nas sprawowana na samym początku – podkreśla R. Pietruczuk. Cieszy go, że uczestnicy konkursu przyznają, iż nie biorą w nim udziału tylko ze względu na nagrody, ale że czytanie Pisma Świętego jest dla nich dobrze spędzonym czasem. – Kiedy rozmawiam z dorosłymi uczestnikami różnych wydarzeń, widzę, że podczas formacji religijnej w młodości zostało zaniedbane spotkanie ze słowem Bożym. Dlatego im wcześniej ktoś spotka się z Pismem Świętym jako słowem Bożym, jako głosem Pana Boga, które można codziennie odczytywać, tym lepiej. Dlatego cieszę się, że ci młodzi ludzie tym się interesują – zaznacza ks. R. Pietruczuk.

Kapłan przyznaje, że liczy na sukces trójki laureatów w finale konkursu. – Widać u nich determinację, umiejętności i inteligencję, które są potrzebne na etapie ogólnopolskim. Nie zapominajmy o tym, że tłumaczenie, które wykorzystywane jest w czasie tego konkursu, to nie jest to, którego słuchamy w liturgii z Biblii Tysiąclecia, tylko tłumaczenie Biblii Paulistów. Oba tłumaczenia trochę się różnią. Widać, że ta trójka licealistów, która przeszła do ogólnopolskiego etapu, dysponuje dużymi możliwościami intelektualnymi i jest w stanie opanować duże partie materiału – zaznacza ks. R. Pietruczuk.

– Mamy nadzieję, że w tym roku uda się zająć naszym laureatom wysokie miejsce. Znajdą się wśród ponad 100 młodych osób, które będą chciały pokazać, że Pismo Święte nie jest im obce – podsumowuje E. Makowska.

Najlepsi w finale OKBW mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia.

HAH